Odpowiedzi

2009-12-08T17:15:09+01:00
Santiago z książki "stary człowiek i morze" zmaga się z przeciwnościami, ale nie załamuje się tym tylko nadstawia drugi policzek. Polecam rozprawki napisane przez innych po wpisaniu do google "człowieka można zniszczyć ale nie pokonać rozprawka"
  • Użytkownik Zadane
2009-12-08T17:14:49+01:00
*Rozprawka na podstawie książki pt. „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya np ;)
*przykład z życia codziennego mogą być to ludzie niepełnosprawni. Dążą oni do normalności psychicznej albo fizycznej. Nie chcą różnić się od ludzi pełnosprawnych. Nie lubią jak ktoś się nad nimi lituje lub robi z nich punkt obserwacyjny na przykład na ulicy lub w autobusie. Chcą normalnie pracować, żyć, czy też prowadzić samochód, co umożliwia im współczesna technika.
*Kolejnym przykładem może być Don Kichote, główna postać z powieści Miguela de Cervantes pt. "Don Kichote" Postać symbolizuje honorowego, etycznego człowieka, szukającego własnej tożsamości. Największą zaletą bohatera jest jego obojętność, z jaką odnosił się do opinii innych ludzi, uznających go za szaleńca.
*Następnym przykładem jest pan Cogito z wiersza Z.Herberta "O dwu nogach pana Cogito" Autor pokazuje nam dwoistość ludzkiej natury. Ludzie z jednej strony honorowi i odważni, a z drugiej zakochani w swoim normalnym życiu, nie mając ochoty narażać siebie, jednak niepostrzeżenie zostają brutalnie niszczeni przez otaczający ich świat.
*"Kamienie na szaniec", która opowiada o młodych ludziach którzy przeciwstawili się terrorowi okupanta. Tworzyli aktyw podziemnej organizacji, brali udział w akcjach dywersyjnych.
*Literackim przykładem tego stwierdzenia jest bohaterka melodramatycznej powieści M.Mitchell "Przeminęło z wiatrem"-Scarlet O'Hara. Zmagała się ona z rodzinnymi problemami, nieszczęśliwą miłością. Kiedy wydawało jej się, że straciła wszystko, że została pokonana, przypomniała sobie o tym, co było dla niej ważne i z siłą podniosła się z problemów, obiecując sobie, że nigdy nie da się pokonać.

Mam nadzieję że pomogłam ;**