Odpowiedzi

2009-12-08T18:15:05+01:00
A) klimat równikowy- strefa ta rozciąga się wzdłuż równika. Średnia roczna temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza tylko w górach spada poniżej tej wartości. średnia roczna amplituda temperatury powierza w tej strefie jest najniższa na kuli ziemskiej. Suma opadów w ciągu roku jest bardzo wysoka. Im dalej od równika, tym wyraźniej zaznacza się jedna pora deszczowa i jedna sucha.

b)klimat zwrotnikowy - jest skrajnie zróżnicowana. Występują w niej miejscowości, w których przez całe lata nie padał deszcz (np. Asuan). W Azji Południowo-wschodniej występuje klimat monsunowy. Suma opadów przekracza 2000 mm. Temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza.

c)klimat podzwrotnikowy- wyróżniamy kilka odmian klimatycznych : Śródziemnomorski i Monsunowy.

d)klimat umiarkowany - charakteryzuje się chłodną zimą i ciepłym latem. Dobowa i roczna średnia temperatury powietrza jest wyższa w kontynentalnej. Opady w odmianie klimatu morskiego są powyżej 600mm a poniżej 200mm w skrajnie kontynentalnym. W typie morskim opady występują cały rok a w kontynentalnym tylko latem. Występuja cztery pory roku : wiosna lato jesień zima.

e)okołobiegunowy - długie i mroźne zimy , najniższe temperatury powietrza w odmianie kontynentalnej. W niektórych rejonach strefy klimatów okołobiegunowych są bardzo wysokie roczne amplitudy powietrza. Występują niewielkie opady w postaci śniegu.
1 5 1