Proszę o jak najszybszą pomoc ;)

Wyjaśnij znaczenie słowa ,,przechodniu, idź i powiedz Sparcie, żeśmy tu wszyscy legli posłuszni jej prawom". We wstępie należny ogólnie opisać walki greków z persami; w rozwinięciu przedstawić okoliczności bitwy pod Termopilami, podstawę Spartan oraz wyjaśnić, dlaczego zachowali się w taki sposób; zakończenie ma mieć formę podsumowania pracy.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-09T13:39:04+01:00
Wojna Greków z Persami wyglądała tak, że Persowie przypływali i atakowali a Grecy bronili się i czasami przechodzili do ofensywy.
Bitwa pod Termopilami była ,,stanem większej konieczności''. Spartanie wiedzieli, że jeżeli nie przystąpią do obrony Grecji w Wąwozie Termopilskim to Persja zajmie całą Helladę, a jak armia niewolników (Persji) dojdzie do Sparty to Ateny i już nie pomogą. Postawa Spartan może wydawać się szalona, zostają do końca na polu bitwy i umierają, chociaż mogą żyć. To wywodzi się z czasów powstania Helotów (niewolników spartańskich) w podajże VI wieku p.n.e. kiedy to Heloci zbuntowali się na masę. Spartanie obiecali wtedy, że będą szkolić się przez całe życie na żołnierzy. A robić to będą dlatego, żeby heloci już nie powstawali już przeciwko nim. A słowa ,,przechodniu, idź i powiedz Sparcie, żeśmy tu wszyscy legli posłuszni jej prawom", znaczą mniej więcej to ,, Przechodniu idź i powiedz spartanom, że nie poddaliśmy się i walczyliśmy za Spartę do końca, do śmierci, czyli według jej prawom".
4 3 4