Odpowiedzi

2009-12-08T18:21:10+01:00
When i was playing on the beach, I heard a voice. Somebody was shouting!. I ran to him and i saw a wolf who was biting a small boy. Immediatly I took a stone and i killed the wolg with it. That boy was very tired and scared.I took him to my towel and gave him some water and a sandwich. He was very happy!
2009-12-08T18:24:26+01:00
When I returned home on Friday, suddenly I saw that you are upset, approached him and asked him whether it is ok, but he does not answer me, so I called the ambulance quickly and said that the way a man is unconscious. When the ambulance arrived and took the victims, once the ambulance took him to the doctor approached me and said he would like me there was not the man to die. I was very proud of myself because I saved human lives.
a tak to brzmi po polsku : kiedy wracałem do domu w piątek nagle zobaczyłem pana który się przewrócił, podeszłem do niego i zapytałem czy jest ok, lecz on nic mi nie odpowiedział, więc zadzwoniłem szybko na pogotowie ratunkowe oraz powiedziałem,że na drodze leży nieprzytomny człowiek. Kiedy karetka pogotowia przyjechała oraz zajęła się poszkodowanym, kiedy już karetka pogotowia go zabrała to podszedł do mnie lekarz oraz powiedział, że jak by mnie tam nie było to ten pan by umarł. Byłem bardzo dumny z siebie ponieważ uratowałem ludzkie życie
ta odpowiedź jest najlepsza ...... podr. Tomek