Odpowiedzi

2009-12-08T19:11:42+01:00
Główną przyczyną zjazdu gnieźnieńskiego była śmierć biskupa Pragi Wojciecha.
Ustanowienie arcybiskupstwa w Gnieźnie oraz biskupstw w Krakowie, Kołobrzegu I Wrocławiu. Miało też wtedy miejsce symboliczne zezwolenie Bolesławowi na koronację. Było to możliwe, ponieważ Bolesław przyjaźnił się z małym Ottonem III. Niestety po śmierci Ottona na tron cesarski wstąpił Henryk II. Nie był on skłonny uznać tak wysokiej pozycji Bolesława, chciał europy dla siebie a nasz władca nie miał zamiaru poddać się Niemcom.
7 3 7
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-08T19:19:28+01:00
1. Do grobu świętego Wojciecha w Gnieźnie z pielgrzymką w 1000 r. przybył cesarz Otton III. Wydarzenie to przedstawia się jako zjazd gnieźnieński, na którym cesarz wyraził zgodę na założenie w Polsce arcybiskupstwa (w Gnieźnie). Podlegały mu biskupstwa w Poznaniu, Krakowi, Wrocławiu i Kołobrzegu. Zjazd jest również interpretowany jako potwierdzenie przez cesarza pełnej suwerenności Bolesława Chrobrego, czego symbolem mogło być przekazanie Bolesławowi kopi włóczni świętego Maurycego - niemieckiego insygnium władzy.
2. W 966 r. władca państwa Polan Mieszko I przyjął chrzest i poślubił czeską księżniczkę Dobrawę. Poddani Mieszka I wiedzieli w chrześcijaństwie religię potęg europejskich, a sam Bóg chrześcijan jawił im się jako potężna istota, zapewniająca swoim powodzenie. Mimo to, proces chrystianizacji państwa Polan nie był szybki i napotkał na opór. Państwo, na którym Mieszko panował od około 960 r., obejmowało niewielki obszar, ale było najsilniejszym organizmem państwowym e dorzeczu Wisły i Odry.
3 1 3