1.Dokonam charakterystyki Nel Rawilson
2.Napisze list do kolegi zachecajacy do przeczytania ksiazki pt W pustyni i w puszczy
3.W formie listu Stasia do ojca opisz przezycia chłopca ,obóz profesora i rzeczy , które Liinde podarował dzieciom , aby mogły szczęśliwie zmierzać do domu.
4.narysuj drzewo baobab-w załaczniku mprzyslijcie
5.napisz list do stasia tarkowskiego
napiszcie odpowiedz na teraz

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-08T20:08:57+01:00
1. Henryk Sienkiewicz w powieści dla młodzieży pt. "w pustni i w puszczy" opisał przygody dwojga dzieci porwanych przez Sudańczyków. Jednym z nich jest ośmioletnia Nel Rowlison. nel, z pochodzenia Angielka, była córką pana Rowlisona - inżyniera pracującego przy budowie Kanału Sueskiego. jej matka zmarła, dlatego wychowywał ją ojciec.
Dziewczynka była uroczym dzieckiem. Miała śliczne jasne włosy i niebieskie oczy. Była drobnej budowy ciała i poruszała się zawsze z wdziękiem. Wszystkich zachwycała swoją urodą, gracją i doskonałymi manierami.
Nel Rowlison zawsze była uśmiechnięta i zadowolona z życia. Wobec obcych była ufna, ale nieśmiała. Łatwo byłą ją zawstydzić albo speszyć. Bardzo lubiła i podziwiała swojego starszego przyjaciela Stasia Tarkowskiego.
wraz ze Staiem Nel została porwana przez Sudańczyków. W czasie podróży przez pustynie i puszcze wiele razy udowodniła swoją odwagę i odporność psychiczną. Starała się sprawiać Stasiowi jak najmniej kłopotów. Bezgranicznie mu ufała i robiła wszystko, co jej kazał. Po zabiciu przez Stasia Beduinów zaczęła się go bać, ale szybko zrozumiała, że jej nie zrobiłby żadnej krzywdy. Wierzyła że chłopiec wie co robi i tylko z nim bezpiecznie dotrze do ojca. Nel była bardzo łagodna i troskliwa wobec Stasia, ale także Kalego i Mei czy nawet zwierząt. Oswajała słonia, którego zupełnie się nie bała, a pies Saba był jej bezgranicznie oddany i wierny. Z natury dobra, nie mogła zrozumieć porywaczy - ludzi złych i bezwzględnych.
Nel Rowlison była bardzo sympatyczną dziewczynką, trochę jeszcze dziecinną i naiwną, ale przecież miała dopiero osiem lat. W czasie podróży zmieniła się. Stała się bardziej odporna psychicznie, silniejsza fizycznie. Myślę że tak jak i Staś zasługują na podziw.

2.
miejscowość i data

(imię kolegi)

Znasz mnie dobrze i wiesz że nie lubię czytać książek, więc zdziwi cię to co teraz napisze. Przeczytałem właśnie wspaniałą książkę pt. "W pustyni i w puszczy". Na pewno gdzieś już słyszałeś ten tytuł, bo to bardzo znane dzieło Henryka Sienkiewicza.
Książka opowiada o dwojgu dzieci, którzy przemierzając Afrykę, zostają porwani. Przeżywają wiele ciekawych, a wręcz niesamowitych perypetii, takich jak stanięcie oko w oko z królem dżungli - lwem, lub oswajanie słonia. Książka ta pokazuje również zupełnie inne - dotąd nieznane - oblicze Afryki. Oraz wiele opisów przyrody na pustyni i sawannach. Ale przede wszystkim jest w niej opisana historia niesamowitej przyjaźni dwojga dzieci, które jedno oddało by życie za drugie.
Polecam ci przeczytanie tej książki ponieważ na pewno cię zainteresuje i wciągnie tak samo jak mnie. Koniecznie musisz mi odpisać co o tym myślisz.

Niecierpliwie czekam na odpowiedź
Twój podpisPozdrawiam ;)
5 3 5