Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-08T19:24:10+01:00
Strój rycerza zawsze kojarzy się ze zbroją, ale na niego składa się też z wełnianej koszuli, kolczugi, ochraniaczy, naramienników, zbroi, skórzanych butów.

RODZAJE ZBROI:

PRZESZYWANICA - miękka zbroja stosowana najczęściej w formie skórzanego, bądź płociennego kaftana, zakładanego na ciało.

ZBROJA ŁUSKOWA - płytki zbroi mogły być wykonane z metalu, rogu bądź kości;

KOLCZUGA - zbroja wykonana ze stalowych pierścieni splecionych ze sobą. Kolczuga miała kształt tuniki z krótkimi bądź długimi rękawami-bardzo rzadko dodatkiem były nogawice.

ZBROJA KOLCZA - modyfikacja prostej kolczugi. Początkowo używano tylko pancerza w formie koszuli, chroniącago tułów i ręce, później zaczęto jednak dodawać nogawice kolcze i rękawice, a sama kolczuga uległa wydłużeniu i często dodawano do niej kaptur kolczy. W ten sposób wojownik był dużo lepiej zabezpieczony przed ciosem przeciwnika.

ZBROJA KRYTA - Wczesna wersja zbroi płytowej zbudowana z płyt pokrytych skórą badź tkaniną (podobnie jak brygantyna). Pierwsze modele tych zbroi tworzyły płyty wszywane pomiędzy dwie warstwy skór lub tkaniny.

ZBROJA TURNIEJOWA - Najcięższa odmiana zbroi. Jej waga dochodziła nawet do 55 kg. Wykonana z płyt, często dwukrotnie grubszych niż w normalnych zbrojach, miała chronic rycerza w spotkaniu z kopia turniejową.

KIRYS - Zbroja składająca się z napierśnika i naplecznika. Obie części łączone były ze sobą przy pomocą rzemienia na ramionach i pasie.

Podczas walk rycerzom jednak nie wystarczałaby sama tylko zbroja. Na uzbrojenie ochronne składało się więcej elementów. Na uzbrojenie zakładano tzw. wappenrock czyli specjalna szatę z wyhaftowanym herbem rycerza. Do ochrony tułowia należała też taszka, która służyła do ochrony bioder. Do ochrony nog służyły nogawice kolcze, osłony zbrojnikowe ze stalową osłoną kolana, tzw. pełne nogi płytowe oraz trzewiki kolcze i płytowe. Do ochrony rąk: naręczaki kolcze, naręczaki zbrojnikowe lub też naręczaki płytowe. Rękawice: od skórzanych poprzez kolcze i zbrojnikowe aż na pełnych stalowych kończąc.
Do stroju rycerza należy też broń, którą musiał się sprawnie posługiwać: kopia, lanca albo włócznia, miecz, młot, maczuga, topór, korbacz.
mam nadzieję, że pomogłam ; )
36 2 36