Odpowiedzi

2009-12-08T19:41:55+01:00
Wychowanie Spartańskie polegało na tym ,że jeżeli urodziło się dziecko i było wątłe i słabe to zrzucano je z dużej wysokości. Natomiast jeżeli było silne to od 7 roku życia musiało uczyć się walczyć . O Spartanach mówiono ,że po bitwie wracają z tarczą, czyli jako zwycięscy lub na tarczy, czyli jako polegli. To wychowanie różni się od dzisiejszego wychowania ,ponieważ w dzisiejszych czasach nie patrzy się czy dziecko jest wątłe i słabe czy silnie i nie zrzuca się jego z wysokości. Różni się również tym , że nie daje się dzieci od 7 roku życia żeby uczyło się walczyć w bitwach.
2 1 2
2009-12-08T19:44:28+01:00
Ponieważ w Sparcie praktycznie nie było czegoś, co dziś nazwalibyśmy życiem prywatnym, wychowanie spartańskie trwało przez całe życie. Kolejne jego etapy, jedynie przygotowywały do pełnienia nowych funkcji w państwie i zawsze był ktoś stojący wyżej, kto obserwował, kontrolował lub nakazywał.Zdrowe dzieci do 7. roku wychowywane były w domu pod opieką matek.Następnie, zaczynał się wstępny okres agoge.Od 12. roku życia przyszli obywatele Sparty opuszczali rodzinne domy i przenosili się do koszar, w których musieli mieszkać aż do osiągnięcia praw obywatelskich w wieku trzydziestu lat.

W dzisiejszych czasach wychowanie opiera się na zapewnieniu dziecku należytej opieki, wygód. Nie istnieje coś takiego jak rygor, są tylko kary... np. na komputer co w tamtych czasach byłoby uważne za normalną prośbę <oczywiście nie było wtedy komputerów>, lecz przez to nie doceniamy tego co mamy tzn, naszych praw, Których kiedyś ludzie nie posiadali. ;d
2 4 2