Odpowiedzi

2009-12-08T19:48:46+01:00
Winkelriedyzm (nazwany tak od imienia szwajcarskiego bohatera narodowego, o którym Kordian mówi w swoim monologu na Mont Blanc) przeciwstawia się przede wszystkim koncepcji biernego cierpienia.Zdaniem Słowackiego nie mozna bylo w milczeniu znosic zly los,lecz nalezy działać, walczyć, nie można uchylać się od podejmowania ryzyka. Jeśli wypada - należy poświęcić życie.
Cechy Kordiana:
-patriota
-ma refleksyjny stosunek do zycia
-nieszczesliwie zakochany mlodzieniec
-swiadczy o poczuciu wlasnej sily
-wywyzsza sie
-lamie kanony
-rzadny wladzy
-emocjonalnie pobudzony
-pragnie odnalezc swoj zyciowy cel ktoremu moglby poswiecic nawet swe zycie
-niepewny
-strachliwy
-slaby psychicznie
1 3 1
2009-12-08T19:51:40+01:00
Winkelrydyzm to idea odzyskania niepodległości na drodze bohaterskiej walki zaprezentowana w dramacie Słowaciego. Nazwa jest nawiązaniem do postaci legendarnego bohatera szwajcarskiego, Winkelrieda, który w czasie bitwy z Austriakami skierował na siebie wrogie włócznie, czyniąc w ten sposób wyrwę w szeregach nieprzyjaciela, co doprowadziło do przełomu w losach bitwy. Kordian rzuca hasło: "Polska Winkelriedem narodów".

W akcie I Kordian ukazany jest jako 15-letni, wrażliwy chłopiec, nie potrafiący odnaleźć się w otaczającym go świecie. Zawiedziona miłość, sentymentalna "choroba wieku", brak umiejętności znalezienia celu w życiu powodują zagubienie bohatera, który usiłuje popełnić samobójstwo.
Akt II przynosi podróże Kordiana po Europie. Jest to czas dojrzewania duchowego bohatera, konfrontacji młodzieńczych ideałów z rzeczywistością i utraty złudzeń. W Anglii przekonuje się o wszechwładzy pieniądza, we Włoszech o tym, że prawdziwa miłość nie istnieje, w Rzymie, że los Polaków jest Ojcu Świętemu całkowicie obojętny. Kluczowa scena Kordiana to MONOGLOG NA SZCZYCIE MOUNT BLANC. Tu w bohaterze dokonuje się ostateczna przemiana. Od tej pory Kordian, który odnalazł cel w życiu, będzie walczył o wolność i niepodległość narodu.
W III akcie Kordian będzie starał się wcielić w życie swe idee, jednak bez rezultatu. Jako jednostka osamotniona skazany jest na klęskę. Jest niedojrzały politycznie i słaby psychicznie.