Odpowiedzi

2009-12-08T19:55:24+01:00
Bank centralny emituje pieniądz gotówkowy. Następnie wprowadza go do obiegu poprzez skup metali szlachetnych, walut obcych oraz w formie długu.

Bank komercyjny jako przedsiębiorstwo jest organizacją nastawioną na zysk, prowadzącą równolegle różnego typu działalności
5 4 5
2009-12-08T19:59:49+01:00
Bank centralny emituje pieniądz gotówkowy.
Bank centralny jest bankiem banków i innych instytucji finansowych.
Bank centralny realizuje również transakcje z zagranicznymi bankami centralnymi i instytucjami międzynarodowymi.
Bank centralny jest bankiem skarbu państwa.

Bank komercyjny udzielanie kredytów i pożyczek.
Bank komercyjny gromadzenie środkow pienięznych.
4 5 4
  • pawp
  • Początkujący
2009-12-08T20:02:24+01:00
Funkcje banku centralnego - świadczy usługi bankowe instytucjom rządowym,
w tym między innymi prowadzi rachunek Ministerstwa Finansów, zajmuje się także bieżącym rozliczaniem dochodów i wydatków państwa, obsługuje przy tym emisje skarbowych papierów wartościowych (emitowanych przez państwo).
Funkcje banku komercyjnego- za przyjęte środki i depozyty z banku centralnego udziela kredyty, które w części stają się nowymi depozytami, tworzącymi dodatkową podaż pieniądza,
prowadzi rachunki bieżące przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, instytucji; przyjmuje depozyty terminowe, udziela kredyty.Wykonuje inne usługi bankowe na rzecz swoich klientów: m.in. finansuje ratalne zakupy dóbr trwałego użytku, prowadzi skup i sprzedaż walut, prowadzi biura maklerskie, wypożycza klientom sejfy do przechowywania kosztowności i papierów wartościowych.
2 4 2