Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-08T20:08:14+01:00
Ojczyzna - dla każdego ma inną wartość, niektórzy, tak jak Ignacy Krasicki w wierszu "Hymn do miłości ojczyzny" przedkłada ją przed Boga, uważa, że ojczyzna jest dla niego ważniejsza i że trzeba o nią walczyć, bardzo podobne znaczenie ma dla ludzi, którzy walczyli w AK, dla ludzi, którzy przelali krew za ojczyznę. Dla wspołczesnej młodzierzy często nie ma onna aż takiej wartości, opuszczają ją w poszukiwaniu pracy, wyjeżdzają na całe życie. Nie czują już takiego przywiązania jak Ci, którzy musieli o nią walczyć.
2 4 2
2009-12-08T20:08:37+01:00
Święta Miłości – pierwszy utwór należący do liryki patriotycznej w czasie rozbiorów. Pełnił rolę hymnu narodowego tego okresu.

Historia:
Strofą tą zadebiutował w 1774 roku Ignacy Krasicki, który odczytał utwór podczas jednego z obiadów czwartkowych. Napisał ten utwór jako Hymn dla Szkoły Rycerskiej. Święta miłości weszła jako fragment w skład pieśni IX poematu heroikomicznego Myszeida. Strofa doczekała się wielu przekładów, w tym trzech na język francuski.

Na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie po przemianach w 1989 przyjęto tradycję Szkoły Rycerskiej i od tamtej pory podczas immatrykulacji podchorążowie odśpiewują pieśń zaraz po "Gaudeamus Igitur".

Legenda:
Z powstaniem wiersza wiąże się legenda: kareta, którą jechał biskup Krasicki, spiesząc na "obiad czwartkowy" potrąciła starego żołnierza. Umierający z ogromną mocą mówił o świętej miłości ojczyzny, o bliznach – pamiątkach bitew, o śmierci, która przestała być straszna. Więź między starym wiarusem a biskupem, która wytworzyła się w chwili śmierci, stała się natchnieniem do napisania Hymnu do miłości Ojczyzny.
1 5 1