Odpowiedzi

2009-12-08T22:06:40+01:00
"Dlaczego woda morska jest słona?"


Przez miliony lat sól była wypłukiwana przez wiatr i deszcz ze skał i gleby, a rzeki zanosiły ją do morza. Według innej teorii sól była już w morzach, gdy te powstawały. We wszystkich morzach jest tyle soli, że wystarczyłoby do pokrycia całej powierzchni Ziemi warstwą o grubości 50 metrów. Zawartość soli w morzach wynosi około 3%. Ale w Azji jest jedno morze - Morze Martwe, którego zasolenie wynosi 25% (sporo) i nie sposób w nim utonąć.

W wodzie morskiej są też rozpuszczone sole metali. Naukowcy obliczyli, że w jednym kilometrze sześciennym wody znajdują się 4 kg złota. Ale koszt wydobycia tego szlachetnego kruszcu byłby jednak znacznie większy niż jego wartość.2009-12-08T22:59:23+01:00
Odpowiedź jest prosta! Morze jest głębsze niż jezioro czy rzeka a wiemy przecież że na odpowiednich głębokościach znajdziemy różny materiał skalny w tym sól. Jest ona wypłukiwana przez prądy morskie i tak całe morze jest słone!
Temperatura wody powierzchniowej (do głębokości 0.5 m) jest ważnym elementem hydrologicznym i w związku z tym na statku wymagany jest jej zapis w dzienniku okrętowym (przynajmniej raz na wachtę lub według zaleceń kapitana częściej)
. Na większości statków handlowych, do pomiarów służą specjalne termometry wodne, termometry czerpakowe lub termometry elektryczne (oporowe). Na statkach badawczych, na których prowadzi się pomiary temperatury nie tylko wód powierzchniowych, ale również na większych głębokościach, do pomiarów wykorzystuje się specjalne urzązenia takie jak butle Nansena i termometry odwracalne oraz sondy CTD.