Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-08T21:22:17+01:00
Czy współczesna młodzież powinna utożsamiać swe poglądy z myślami zawartymi w "Odzie do młodości" A.Mickiewicza

„Oda do młodości” ukazuje nam kontrast pomiędzy światem młodych i starych. Starzy ludzie są już przeszłością, nic nie wnoszącą do naszego świata. Nie liczą się dla nich inni, nie słuchają rad, są samolubni. Nie pozostawiają nic po sobie. Stary człowiek jest „Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem”. Autor utworu uważa, że przyszłość jest w rękach młodych. Ludzi, którzy chcą zdobywać wyższe cele. Młodzi chcą zmieniać świat i szukać wolności, przekraczać bariery, które były niedostępne dla starych.Więc zadajmy sobie pytanie: czy współczesna młodzież powinna utożsamiać swe poglądy z myślami zawartymi w owym utworze? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć.
Poglądy zawarte w „Odzie do młodości” powinny być utożsamiane z dzisiejszą młodzieżą. Gdyby nie ludzie o otwartych umysłach na nowe idee i pomysły, nie doświadczylibyśmy takich wygód jak Internet, telewizja, wysoko rozwinięta medycyna. Gdyby nie oni, nadal leczylibyśmy się ziołami lub przestarzałymi przyrządami medycznymi. Starzy nigdy nie zdołaliby przeszczepić serca lub zrobić transfuzjie krwi. Tylko człowiek wolny, nie mający ograniczeń oraz barier, może się na to odważyć. „Bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy” tak pisze Mickiewicz o starych. Ludzie młodzi, wrażliwi na cudzy ból, potrafiący cieszyć się z cudzego szczęścia, są środkiem i przyczyną tworzenia nowego i lepszego świata. Tak więc i dziś, ludzie na świecie chcą, aby był on dobrym miejscem do życia. Młodzież gotowia jest go takim uczynić.
Z drugiej strony nie powinnyśmy tak szybko zapomnieć o starym pokoleniu. Starsi ludzie mogą być dla młodych źródłem wiedzy, doświadczenia, inspiracji. Mogą być autorytetem. Wielokrotnie, spoglądając w przeszłość ujrzymy wielkich ludzi, bohaterów. Ludzi odważnych, mężnych. Nie możemy o nich zapomnieć. Musimy liczyć się z tym, że my, ludzie młodzi, zostaniemy zapomnieni tak jak oni. Wszystko przemija. Kiedyś nadejdą następni młodzi, którzy uznają nas za starych.
Uważam, że współczesna młodzież powinna utożsamiać swe poglądy z myślami zawartymi w „Odzie do młodości”, ponieważ przez to jest w stanie naprawić i ulepszyć świat.

Moje : )