Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-09T10:50:44+01:00
Internet jest siecią komputerową, która łączy ze sobą mniejsze sieci komputerowe na całym świecie. Szybki rozwój Internetu w ostatnich latach przełom w technologii komunikacji
Na początku lat dziewięćdziesiątych Internet zaczął się gwałtownie rozwijać. Było to spowodowane tym , że coraz więcej firm i osób prywatnych zaczęło zdawać sobie sprawę z udogodnień , jakie niesie ogólnoświatowa komunikacja elektroniczna .
Przez ostatnich pięć lat Internet rozwijał się w ogromnym tempie . Z narzędzia używanego w kręgach uniwersyteckich oraz handlowych stał się popularnym , ogólno dostępnym medium rywalizującym z gazetami oraz innymi środkami masowego przekazu .
Większość z użytkowników korzysta z dostępu do Internetu przez linie telefoniczne . Łącza się oni najpierw z Dostawcą Usług Internetowych, którego komputery – serwery są na stałe podłączone do sieci za pomocą łączy światowych. Większość połączeń z Siecią realizuje się za pomocą tradycyjnej analogowej sieci telefonicznej. W komputerach użytkowników instalowane są modemy które przekształcają cyfrowe sygnały zrozumiałe dla komputera na analogowe, wykorzystywane podczas transmisji telefonicznej i na odwrót .Konieczność konwersji cyfrowo analogowej wyznacza górną granice prędkości połączenia modemowego. Szybszym rozwiązaniem jest użycie łącza cyfrowego, w którym nie ma konieczności przekształcenia cyfrowego sygnału z komputera na sygnał analogowy. Takie łącza, zwane są ISDN , pozwalające na znacznie szybszą komunikację , lecz i w tym wypadku istnieją ograniczenia prędkości transmisji – maksymalna wynosi 128 kilobajtów na sekundę .
Do niedawna jedyną możliwością pokonania tego ograniczenia było zainstalowanie kosztownego stałego połączenia światłowodowego z Internetem: alb przez telewizję kablową, albo bezpośrednio światłowodem Internetowego huba – światłowodowej centrali . Obie metody były jednak kosztowne . Kolejnym powodem wzrostu popularności Internetu jest zwiększenie się jego zawartości. z początków sieci dostępne były usługi e-mail , grupy dyskusyjne oraz przesyłanie plików . W początku lat 90 pojawiła się WWW , która umożliwiła każdemu stworzenie własnych stron internetowych zawierających tekst , obrazy , a później także dźwięki . Pojawił się system aktywnych połączeń na stronach WWW , dzięki którym jednym kliknięciem przenosimy się na inna stronę sieci .
Dziś Internet oferuje jeszcze więcej różnych możliwości . Język używany do tworzenia stron WWW – HTML - staje się coraz bardziej zaawansowany . Do użytku w sieci stworzono wyspecjalizowane języki programowania jednym z nich jest Java , który umożliwia integracje programów ze stronami WWW . program taki uruchamiany jest po otwarciu danej strony i niema konieczności pobierania go na twardy dysk użytkownika . Najważniejszym czynnikiem dla większości użytkowników Internetu jest różnorodność i jakość dostępnych w nim usług i informacji . Poważną role odgrywają dostępne w sieci multimedia . Wraz ze znacznym wzrostem prędkości transferu danych przez sieć możliwym stało się pobieranie z niej klipów audio i wideo w wielu formach . wcześniej użytkownik mógł jedynie skopiować plik wideo lub audio na twardy dysk , aby potem obejrzeć lub odsłuchać go za pomocą specjalnych programów . Zawartość pliku multimedialnego nie mogła być w tym systemie oglądana w rzeczywistym czasie transmisji .
Dziś programy rozszerzające standardowe możliwości popularnych przeglądarek internetowych umożliwiają łatwe „podglądanie” transmitowanego pliku multimedialnego . W tym systemie program odtwarza plik w czasie rzeczywistym . Użytkownik widzi lub słysz zawartość podczas pobierania i może w każdej chwili przerwać proces.
Jakość plików multimedialnych obecnych w sieci nie jest doskonała . normą jest niska rozdzielczość klipów wideo , pojawiających się w malutkich okienkach oraz niska jakość transmitowanego na żywo dźwięku . Mimo to liczba stacji telewizyjnych i radiowych nadających poprzez sieć rośnie . Główna zaletą transmisji Internetowych jest to , że nic praktycznie nie ogranicza zasięgu stacji . Użytkownik z Indii może bez przeszkód słuchać rozgłośni z Alaski
Wraz z rozpowszechnieniem się szybkich połączeń internetowych rośnie jakość sieciowych transmisji radiowych i telewizyjnych . Już dziś niektórzy operatorzy telewizji cyfrowej oferują filmy , bądź nawet programy telewizyjne transmitowane do użytkownika na żądanie .
Większość Internetowych serwisów transmitujących dźwięki obraz wymaga stosowania zaawansowanych technologii . To powoduje , że pozostają one pod kontrolą dużych organizacji medialnych . Użytkownicy indywidualni stosują coraz bardziej popularne urządzenie jakim jest kamera sieciowa , czyli webcam . Jest to niewielka cyfrowa kamera , która może zapisywać obraz bezpośrednio do pamięci komputera . Użytkownicy mogą przesyłać cyfrowe pliki wideo , które zostały utworzone za pomocą kamery poprzez e-mail , bądź też udostępniać je na swych stronach WWW , odświeżając obraz co kilka sekund .
Innym szalenie popularnym w Internecie wynalazkiem stał się MP3 format wysokiej jakości pliku muzycznego umożliwia on odtwarzanie dźwięku z jakością płyty kompaktowej , przy znacznym stopniu kompresji pliku . MP3 może być przechowywany bezpośrednio w pamięci komputera , stanowiąc idealny format dla przenośnych odtwarzaczy . Urządzenia takie nie zawierają żadnych ruchomych elementów . Coraz częściej wypierają tradycyjne walkmany i discmany .
Jednak format MP3 i sam Internet przysporzyły kłopotów przodującym firmom fonograficznym . Z chwilą , gdy oprogramowanie do MP3 stało się ogólnodostępne strony WWW zaczęły prześcigać się w oferowaniu plików muzycznych . Firmy fonograficzne toczą zaciętą walkę o wyeliminowanie witryn Internetowych oferujących nielegalnie muzykę z pominięciem praw autorskich .
Różnorodność oferty handlowej zawartej na stronach WWW zmienia się gwałtownie . Szczególnie intensywny jest rozwój sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem sieci elektronicznej . W sieci wyrosły strony aukcyjne na których ludzie wystawiają na sprzedaż swoje towary . Zaroiło się w Internecie od księgarni oraz sklepów z płytami CD i DVD .
Dziś w większości transakcji elektronicznych korzysta się ze specjalnego systemu szyfrowania z kodem . Gdy klient ładuje z sieci formularz obciążenia karty kredytowej , od6trzymuje jednocześnie połówkę skomplikowanego „klucza” , która będzie przesyłana z powrotem na serwer obsługujący transakcję . Druga połowa klucza , niezbędna do odczytania informacji , pozostaje cały czas na serwerze , nie może więc być przez nikogo postronnego odebrana i użyta do rozszyfrowania wiadomości . Dostęp do niej ma jedynie właściciel strony WWW po podaniu swojego hasła. Oprócz takich pięknych rzeczy jak muzyka mp3 i zakupy przez Internet www ma jednak wady:
1. Wiele stron pornograficznych które demoralizują młodzież i obniżają transfer.
2. Duże zagrożenie ze strony wirusów i trojanów
3.Spamming – na nasze skrzynki e-mailowe przychodzą niechciane emalie
2 4 2