Odpowiedzi

2009-12-08T21:51:35+01:00
Drapieżnictwo - to taka zaleznosc w ktorej drapieznik lapie zabija pozera ofiare [lis i kura]

pasożytnictwo gdy populacja pasozyta zeruje kosztem swojego gospodarza(zywiciela) [kleszcz i czlowiek]

konkurencje to taka zaleznosc gdy populacje rywalizuja o zasoby srodowiska [sosna swierk]
2009-12-08T21:53:56+01:00
Drapieżnictwo, polegające na tym, że jeden gatunek zwierząt- drapieżnica, poluje na drugi gatunek "ofiarę" zabija go i zjada.

Pasożytnictwo- pasożyty to organizmy, dla których miejscem bytowania i zdobywania pokarmu są inne organizmy żywe.

Konkurencja- występuje pomiędzy gatunkami żyjącymi w jednej niszy ekologicznej. Osobniki danych gatunków konkurują ze sobą. np. o pokarm, przestrzeń, światło, kryjówki i materiał na gniazdo.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-08T22:00:08+01:00
Drapieżnictwo- stosunek antagonistyczny, w którym jeden gatunek zwierząt czyli drapieżca poluje na drugi gatunek tzw ofiarę- zabija ją i zjada. :)

Pasożytnictwo jest jedną z form współżycia dwóch gatunków organizmów, z których jeden -pasożyt- żyje stale lub czasowo kosztem drugiego organizmu-żywiciela, będącego dla niego źródłem pokarmu i środowiskiem życia.

Konkurencja - wywieranie wpływu na siebie dwóch gatunków, które albo korzystają z tych samych, ograniczonych zasobów środowiska - wówczas korzyść odnoszona przez gatunek1 jest jednocześnie szkodą dla gatunku 2, ponieważ tego, z czego oba chcą skorzystać, nie wystarcza dla nich obu naraz - albo ograniczają się nawzajem ( przeszkadzają sobie albo przeszkadzają), gdy korzystają z tych samych zasobów środowiska, chociaż te zasoby nie są ograniczone - wówczas gatunek 1 zmniejsza gatunkowi 2 dostępność do jakiegoś zasobu środowiska lub dostępność ta zmniejsza się dla obu gatunków
np.

ślimak i stonka o liście ziemniaków
lis i jastrząb o zająca :)

Powodzenia

chrabąszcz majowy-ślimak winniczek
2 4 2