Odpowiedzi

2009-12-08T23:24:16+01:00
Upiór - ukazuje się Dziadowi - najstarszemu uczestnikowi wesela. Jest nim Jakub Szela, przywódca powstania chłopskiego, który uważany jest za krwawego mściciela ludu. Przychodzi do dziada aby przypomnieć o rzezi galicyjskiej. Uosabia konflikt między chłopami i szlachtą. Wspomina krwawe wydarzenia rabacji chłopskiej. Próbuje zmyć krew z ubrania. Jest symbolem rozłamu między szlachtą a chłopami

Isia i Chochoł widzą świat w podobny sposób. Są uczuciowi i romantyczni. Ich spotkanie zapowiada przybycie kolejnych zjaw. Ciężko dopatrzeć się tu głębszego sensu.

Marysia i Widmo - są postaciami kontrastowymi. Marysia to wierna realistka, a Widmo jest poetą, który dopuszcza się zdrady. Ich spotkanie to konfrontacja dawnych kochanków. Ślub z dawnym narzeczonym miał być dla Marysi szansą na lepsze życie i opuszczenie wsi. Marysia mimo upływu lat i wyjścia za mąż wciąż rozpamiętuje utracone marzenia. Jednak żyje dalej, a Widmo (Ludwik de Laveaux) jest w jej życiu i świadomości. To spotkanie ukazuje, że nawet miłość nie będzie motywem do zjednania. Młodzi nie będą także szczęśliwi. Marysia nie idzie do Widma, rozumie, że ważniejsza jest rodzina, mąż, dzieci.

Dziennikarz i Stańczyk - postac kontrastowe. Dziennikarz nie wierzy w jednośc, której tak bardzo pragnie Stańczyk. Dziennikarz - Rudolf Starzewski, redaktor pisma "Czas". Zdaje sobie sprawę, że naród jest w uśpieniu. Dziennikarz nie może być przywódcą, bo jest dekadentem, jest słaby, bezczynny. Widzi postawę niemocy, opiera się na przeszłości. Nie wierzy w zjednoczenia. Jest bohaterem tragicznym, bo nie wierzy w swoją siłe. Stańczyk uważa, że Rudolf powinien pisać o powstaniu, o tym co poderwie naród do walki.

Poeta i Rycerz to postaci kontrastowe. Poeta jest bierny natomiast Rycerz jest waleczny. Poeta pragnie, by pojawił się rycerz, który swą odwagą i męstwem zainspiruje cały naród do wielkich czynów. Poeta - Kazimierz Przerwa-Tetmajer, brat Gospodarza, wybitny poeta młodopolski, znany głównie u utworów dekadenckich. Rycerz - Zawisza Czarny z Grabowca, ukazuje się poecie i przypomina mu wielkie, wspaniałem zwycięstwa Polaków, przywołuje imiona Witolda, Jagiełły. Jawi się tu jako symbol, wzór minionej chwały, odsłania bezurzytecznoś c poezji dekadenckiej; uważa że Polakom potrzebna jest poezja nawołująca do walki. Ujawnia tęsknoty Poety za czynem, marzenia o nim, a jednocześnie bezsilność, niemoc i strach.

Gospodarz i Wernyhora - podobieństwem jest połączenie dwóch warstw, obaj chcą zbudować mocną Polskę. Gospodarz to Włodzimierz Tetmajer, przyrodni brat Kazimierze Przerwy-Tetmajera; malarz, działacz ludowy. Wernyhora przychodzi żeby wybrać Gospodarza na przywódcę. Na obrazie gdzie był Wernyhor jest Archanioł, czyli symbol Polski wierzącej. Jest elementem litewskin na obrazie między Matką Boską Częstochowska (Polska) a Matką Boską Ostrobramską (Ukraina). Ma być przymierzem Polski, Litwy i Ukrainy.
3 3 3