Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-08T22:42:40+01:00
1.Spokojną przystań, cichym portem dla tego zmęczonego tułaczką, spracowanego i wielokrotnie ciężko doświadczonego przez los człowieka, stać się miało miasto Aspinwall.
2.Odtąd czas wypełniała mu praca, a także rozmyślania. Rzadko schodził na ląd.Ogarniała go coraz większa zaduma. Przestał kontaktować się z ludźmi. Jego światem stała się latarnia i wysepka. Słuchając szumu morza, patrząc na mewy i złoty piasek, stary człowiek czuł się zespolony z przyrodą. Stanowił jej cząstkę.
3.Po odebraniu paczki z książkami najpierw zdziwienie, a potem ogromna radość zawładnęły jego sercem, gdy wziąwszy do ręki jedną z książek przeczytał tytuł i nazwisko autora.
4. Podczas czytania "Pana Tadeusza" Skawińskiemu zabrakło głosu. "Litery poczęły mu skakać do oczu; w piersi coś urwało się i szło na kształt fali od serca wyżej i wyżej, tłumiąc głos, ściskając za gardło”.
5.miłość do ojczyzny rozkwitła teraz na nowo w całej pełni. Spotkanie po blisko czterdziestu latach z polską mową uzmysłowiło mu, że wobec ojczyzny wszystko inne jest niczym.
6 5 6