Bardzo, bardzo prosze o dłuższą wypowiedz na zadane pytania.
Zalezy mina tej ocenie ;))

Mam opisać szczupaka chyba pospolitego.

określ rząd i rodzine
przystosowania pokarmowe
przystosowania obronne
sposób poruszania się
sposób rozmnażania i rozwoju,opieki nad potomstwem.

Potrzebuje sporo tekstu, moge poczekac z godzinkę :)
z góry thx.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-08T22:33:24+01:00
Szczupak pospolity – szeroko rozprzestrzeniona, drapieżna ryba z rodziny szczupakowatych Jej wokółbiegunowy zasięg występowania jest największym naturalnym zasięgiem ryb wyłącznie słodkowodnych.


rodzina:szczupakowate
rzad: szczupakokształtne
odzywanie:Czyha w ukryciu między roślinami wodnymi i czeka na przepływającą zdobycz. Większe osobniki mogą aktywnie gonić ławice ryb w strefie pelagicznej dużych jezior albo Bałtyku. Szczupak wybiera ryby często występujące w jego ekosystemie i dostatecznie duże, "żeby były warte wysiłku”. Wśród szczupaków częstym zjawiskiem jest kanibalizm.


poruszanie sie wyglad:Głowa wydłużona, ze zwężającymi się szczękami i bardzo szerokim spłaszczonym pyskiem. Zęby szczupaka na żuchwie są skierowane do środka i bardzo ostre, szczęka jest ich pozbawiona. Ponadto liczne zęby występują na kości podniebiennej, kościach międzyszczękowych, lemieszu, kości gnykowej oraz łukach skrzelowych. Łuski są dosyć małe, owalne, mocno osadzone w skórze. Linia boczna dobrze rozwinięta, często poprzerywana, posiada dwa lub trzy rozgałęzienia wzdłuż boków. Na głowie znajdują się liczne jamki zmysłowe. Płetwy grzbietowa i odbytowa są przesunięte mocno do tyłu i położone blisko siebie.

rozmnazanie sie:Tarło odbywa wczesną wiosną – w marcu i kwietniu, na zarośniętych płyciznach, starorzeczach i zalanych łąkach. Ikra jest bardzo drobna, jest ona przytwierdzana do roślinności wodnej. Wylęg następuje po 12–15 dniach.