Odpowiedzi

2009-12-09T14:21:43+01:00
W kwestii daty pojawienia się Krzyżaków i templariuszy w śląskim księstwie Henryka Brodatego - jeśli mnie pamięć nie myli, pierwsze poświadczone dokumentem nadanie ziemskie dla Krzyżaków pochodzi z roku 1222, czyli roku wyprawy krzyżowej książąt piastowskich do Prus. Co nie oznacza, że nie mogli pojawić się na Śląsku już wcześniej. Placówkę w Pradze mieli zdaje się od 1204, a przecież w 1217 dwór Brodatego skoligacił się z Przemyślidami poprzez małżeństwo Henryka Pobożnego. Mogli więc Krzyżacy brać symboliczny udział już w pierwszej krucjacie pruskiej w 1218 roku.
Natomiast z templariuszami sprawa jest bardziej skomplikowana. Nie przypominam sobie żadnego dokumentu, który w sposób pewny datowałby pojawienie się rycerzy Świątyni na ziemiach piastowskich. Pierwsze potwierdzenie źródłowe to chyba dokument bp Wawrzyńca z 1227 roku, wskazujący jednak, że templariusze byli w Małej Oleśnicy już wcześniej. Zapewne Brodaty zaprosił oba zakony równocześnie, zachęcając je obietnicą nadań ziemskich.
Mogę się mylić, więc w razie czego proszę o sprostowanie kogoś siedzącego głębiej w tematyce zakonów rycerskich w Polsce. Zresztą najlepiej sprawdzić co piszą na ten temat Starnawska (w znanej książce) i Goliński (w Kwartalniku Historycznym z 1991 r.). Ja niestety nie mam tych tekstów pod ręką