Jako osoba zaangażowana w ochronę przyrody napisz do mieszkańców twojej miejscowości list oficjalny,w którym zaapelujesz o segregowanie śmieci i dbanie o środowisko.
Trzeba:
1. Określic przyczynę podjęcia tematu.
2. Sformułowac cel wypowiedzi.
3. Zastosowac co najmniej 2 argumenty.
4. Zachowac trójdzielna kompozycje.
5. Zastosowac elementy charakterystyczne dla listu oficjalnego.
Napiszcie mi tresc. Z góry dziekuje.

1

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-09T15:18:21+01:00
Wszyscy Mieszkańcy ...
(tutaj nazwa miejscowości)Szanowni Mieszkańcy!
Zwracam się do Was z ogromną prośbą, dbajcie o środowisko. Nie zaśmiecajcie go, nie niszczcie życia na Ziemi.
Ostatnio widziałem dzieci wracające do domu, ze szkoły. Wyrzucały papierki, butelki plastikowe i inne tego typu odpadki na ziemię, mimo tylu koszy w naszej miejscowości. Apeluję do Was, nie zaśmiecajcie naszego środowiska. Świadczy to zarówno źle o władzach miejscowości, jak i o Was, samych mieszkańcach! Pomyślcie, jak mogą czuć się turyści, przyjeżdżający do.. (miejscowość). Na pewno nie jest im tutaj dobrze, wśród wielu zaśmieconych ulic. Mimo tego, że nasza miejscowość posiada piękne zabytki, które ich przyciągają, posiada też zaśmiecone ulice, które ich odpychają. Turyści to dodatkowy zarobek, dla wielu z Was, więc proszę starajcie się temu zapobiegać. Dodatkowo śmiecąc, przyczyniacie się do wyginięcia człowieka! Tak, jeżeli dalej tak będziecie czynić, życie na Ziemi, nie będzie możliwe. Dbajcie o środowisko, o przyrodę naszego regionu. Nie pozwólcie na wycinanie naszych pięknych lasów! Nie pozwólcie na niszczenie przyrody! Dbajcie o parki i lasy! To tak niewiele. Muszę interweniować w tej sprawie, jako Wasz wójt/burmistrz dodam, że od dnia ....(data) obowiązkowe będzie segregowanie śmieci w naszej miejscowości! Każdy dorosły mieszkaniec otrzyma raz na tydzień trzy worki. Jeden na plastiki, drugi na szkło, trzeci na papier. Trzeba będzie segregować śmieci obowiązkowo! Również i nasze kosze, dotychczas jednokolorowe staną się trójkolorowe. Najwyższa pora zacząć coś robić w tej sytuacji.
Mam nadzieję, że popieracie moje zdanie. Na koniec dodam,że musicie się zalecać do wyżej wymienionych instrukcji, w przeciwnym wypadku, będą wyciągane nieprzyjemne konsekwencje, związane z karami pieniężnymi.

Z poważaniem,
wójt/burmistrz .....
5 3 5