Odpowiedzi

2009-12-09T15:22:45+01:00
Świerk - cała polska
jodła - wyżyny
modrzew - część północna
sosna - większość wschodniej polski
jałowiec - wschodnia polska
cis - cała polska

Chronione: modrzew , cis, jałowiec
9 3 9
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-09T15:31:27+01:00
ŚWIERK
Północna i środkowa Europa, Bałkany. Północna granica występowania świerka pospolitego leży w arktyce, a dokładniej w Norwegii - ok. 70° szerok. geogr., wschodnią natomiast wyznaczają góry Ural, w których dominację przejmuje stopniowo świerk syberyjski (z powodu krzyżowania się obu gatunków granica ta jest w dużym stopniu rozmyta). W Polsce drzewo "dwuzasięgowe", rozpowszechnione w północno-wschodniej (niżowe bory świerkowe) oraz południowej (lasy reglowe) części kraju.
JODŁA
Środkowa i południowa Europa (największy w ramach rodzaju). W Polsce swoim zasięgiem obejmuje około 1/3 powierzchni, występując przede wszystkim na południu kraju, dokładniej w Sudetach, Karpatach, Górach Świętokrzyskich i na Roztoczu.
W Polsce przebiega naturalna granica północnego zasięgu jodły pospolitej; biegnie ona wzdłuż linii wyznaczonej przez miejscowości Nowa Sól, Ostrów Wlkp., Łódź, Lublin i Zamość
MODRZEW
Strefa chłodna i umiarkowana półkuli północnej w Europie, Azji i Ameryce Północnej (jedne z dominująch drzew w boeralnych lasach Kanady oraz w tajdze). Biotop. Głównie górskie lasy mieszane, poza tym drzewa często sadzone zarówno na terenach zurbanizowanych jak i w uprawach leśnych. Preferencje. Drzewa o niezbyt wygórowanych wymaganiach, światłolubne, odporne na mrozy i zanieczyszczenia powietrza (dobrze rosną nawet w dużych miastach). Długość życia i tempo wzrostu. Drzewa długowieczne, szybko rosnące. Modrzew europejski osiąga wiek około 500 lat i rośnie najszybciej ze wszystkich rodzimych drzew iglastych w Polsce.
SOSNA
Największy spośród europejskich gatunków sosny. Obok sosny karłowej, sięga najdalej na północ ze wszystkich sosen - do ok. 70°N (Norwegia). Występuje w północnej i środkowej Europie, wschodniej Syberii, na Kaukazie oraz w północnych Chinach. W Polsce rozpowszechniona na terenie całego kraju. W suchych lasach południowo-wschodniej Europy jest wypierana przez sosnę czarną.
JAŁOWIEC
Bardzo zróżnicowane obszary półkuli północnej: od arktycznych po tropikalne.
CIS
Europa, zachodnia Azja, Kaukaz, północna Afryka. Gatunek o rozproszonym, kurczącym się zasięgu. Największe skupiska w Europie Środkowej występują na Słowacji (Wielka Fatra), Węgrzech (Las Bakoński) i Ukrainie (Kniaźdwór pod Kołomyją). Przez Polskę przebiega wschodnia granica zasięgu cisa pospolitego; występuje on miejscami w lasach sudeckich i karpackich (w Tatrach sięga do 1380 m n.p.m.), a jego największe skupisko znajduje się w Borach Tucholskich (rezerwat Wierzchlas)
modrzew cis jałowiec chronione
6 3 6
2009-12-09T15:31:50+01:00
1. Świerk - głównie w górach na południu kraju oraz w północno-wschodniej części kraju.
2. W Polsce jodła rośnie w południowej części kraju, przede wszystkim w Sudetach, Karpatach, Górach Świętokrzyskich i na Roztoczu.
3. Modrzew - Liczniejsze jego występowanie ogranicza się do pewnych rejonów kraju: Wyżyna Małopolska, Wyżyna Lubelska, Beskidy Zachodnie, Pieniny, Tatry, Nizina Wielkopolsko-Kujawska. Główny ośrodek obecnego występowania modrzewia polskiego obejmuje Góry Świętokrzyskie i ich otoczenie (okolice Skarżyska — Majdów 400 ha). Drugi, mniejszy ośrodek, gdzie modrzew polski występuje tylko jako domieszka, to zachodnie Karpaty i Podkarpacie. Większe rezerwaty modrzewia polskiego mamy na Górze Chełmowej pod Nową Słupią (183 ha), w pobliżu Warszawy pod Grójcem w Małej Wsi (200 ha), w nadleśnictwie Nowe Miasto uroczysko Trembaczew (256 ha) oraz w Barwinku pod Duklą (rezerwat Modrzyna, obejmujący parę hektarów).
4. W Polsce sosna zwyczajna występuje na całym terenie z wyjątkiem Bieszczadów, a na północ od linii Kraków-Tarnów-Przemyśl, gdzie znajduje optymalne warunki wzrostowe, tworzy rozległe drzewostany. Jest u nas gatunkiem nizinnym, dochodzącym w górach do 600 m n.p.m. W obrębie Karpat występuje tylko wyspowo (w Tatrach, Pieninach, Beskidach i w niektórych częściach Karpat Wschodnich). W Tatrach w postaci karłowej dochodzi do wysokości 1570 m n.p.m.
5. Jałowiec pospolity ma szeroki zasięg na półkuli północnej: występuje w północnej i środkowej Europie, w Azji Mniejszej, w północnej części Azji. Ameryce Północnej i w północnej części Afryki. W Europie nie występuje na wybrzeżu Morza Północnego, jak również w Szlezwiku-Holsztynie, na Podolu i stepowej części Wołynia. W górach sięga pojedynczo aż po regiel górny — do 1300 m n.p.m
6. Występowanie cisa jest na ogół związane z klimatem bardziej morskim: rośnie głównie w Europie Środkowej i Południowej. Nie znosi klimatu kontynentalnego, jest wrażliwy na mrozy i suszę. Na wschód sięga po linie przebiegającą od Zatoki Ryskiej poprzez Litwę, Puszczę Białowieską, okolice Chełma, Roztocze i pomiędzy Przemyślem a Lwowem linia jego zasięgu biegnie ku Karpatom Wschodnim. Na północy występuje w Skandynawii, dochodzi tam do 63° szer. płn. Rośnie również na Kaukazie, w Azji Mniejszej, w północnym Iranie, na Krymie, w Algierze, Hiszpanii, na Maderze i Azorach.
Przez Polskę przebiega wschodnia granica zasięgu cisa; gatunek ten nie występuje w Poznańskiem, na Kujawach, Mazowszu, Podlasiu i Wyżynie Lubelskiej.
Największe skupienia cisa w środkowej Europie występują: w Słowacji (Wielka Fatra) — około 160000, na Ukrainie (Kniaźdwór pod Kołomyją i - 35 000 i na Węgrzech (Las Bakoński) — 45 000 drzew.
Drzewa chronione:
cis
sosna
5 3 5