Odpowiedzi

2009-09-05T15:39:43+02:00
Dybyśmy przejżeli spis ludności mieszkańców np. USA moglibyśmy natrafić na wiele nazwisk o podłożu polskim. Część, lub nawet większość z nich to polacy którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w sprawach zawodowych lub uciekając przed prześladowaniami politycznymi. By uzyskać obywatelstwo USA należy przemieszkać w tym kraju 5 lat i posiadać zieloną kartę. Należy przejść też wiele egzaminów itp. Ale czy te czynności oczyszczają nas z Polskości? Raczej nie. Każdy Polak może mieć obywatelstwo innego kraju ale w sercu może mieć Polskę - swoją ojczyznę. Jako następny przykład może nam służyć zmiana obywatelstwa przez sportowców. Jeszcze nie tak dawno często słyszeliśmy o sprawie Rogera Guerreiro - brazylijczyka który zmienił obywatelstwo na polskie by móc grać w polskiej reprezentacji piłki nożnej. Ten piłkarz dalej w swym sercu ma Brazylię i jego rodzinne miasto Sao Paulo, lecz obok tego jest piłka nożna i chęć jak najczęstszego rozgrywania meczów. W swojej rodzinnej Brazylii Roger nie miałby szans na grę w ojczystej reprezentacji, więc zmienił obywatelstwo na polskie. Lecz zmiana obywatelstwa nie zmienia faktu że jest on Brazylijczykiem. Te przykłady uświadamiają nas, że obywatelstwo nie musi się równać z przynależnością narodową.

A przynależności narodowa i obywatelstwo to nie to samo:)
4 2 4
2009-09-05T16:11:17+02:00
Obywatelstwo jest to prawny związek człowieka z państwem. Wynika albo z mocy obowiązujących przepisów prawnych albo z decyzji odpowiedniego organu państwa.
O przynależności narodowej decyduje poczucie więzi z jakimś narodem.Przynależność narodowa jeśli tożsamość rozumiana jest jako pochodzenie lub też jest nadawana z zewnątrz na podstawie kategorii etnicznych – wówczas nie ma miejsca na mówienie o podwójnej, czy też wielokrotnej identyfikacji narodowej, nie ma miejsca, by mówić o Polakach-Niemcach, Polakach-Żydach, Polakach-Ukraińcach itp.
4 4 4