Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-09T15:51:10+01:00
Spadź - inaczej rosa miodowa - słodka ciecz występującą głównie latem na liściach, igłach, zielonych pędach i gałązkach, a będącą odchodami mszyc, czerwców lub miodówek i innych owadów ssących żywiących się sokami roślinnymi. Spadź jest zbierana przez pszczoły a wytworzone miody zwane spadziowymi mają bardzo wiele walorów w tym i leczniczych. Na roślinach (liściach, igłach) pokrytych spadzią rozmnażają się grzyby sadzakowe, które tworząc czarny nalot ograniczają dostęp światła do liści oraz utrudniają wymianę gazową roślin, wywołując często więcej szkód roślinie niż żywiące się jej sokami owady.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-09T15:57:45+01:00
Spadź, rosa miodowa - słodka ciecz występującą głównie latem zazwyczaj w postaci kropel na igłach i gałęziach świerka, modrzewia i jodły oraz na liściach niektórych drzew liściastych, m.in. dębu i lipy. Składa się głównie z soków roślinnych z uszkodzonych przez mszyce, czerwce lub miodówki (i inne owady ssące żywiące się sokami roślinnymi) komórek oraz z płynnych odchodów tych owadów.

Spadź jest zbierana przez pszczoły, a wytworzone z niej miody, zwane spadziowymi, mają bardzo wiele walorów, także leczniczych. Miody te charakteryzują się także wyjątkowo ciemną barwą. Na roślinach (liściach, igłach) pokrytych spadzią rozmnażają się grzyby sadzakowe, które tworząc czarny nalot ograniczają dostęp światła do liści oraz utrudniają wymianę gazową roślin, przynosząc często więcej szkód roślinie niż żywiące się jej sokami owady.


a)pająk-mucha, płoć-dafnia,mrówkolew-mrówka, rekin-foka, szczupak-karaś,
lew-gnu, wilk-owca
b)motylica-krowa
wesz-człowiek
huba-drzewo
pijawka-człowiek
owsiki-człowiek
glista-koń
kleszcz-lis
komar-człowiek
węgorek-burak

Mam nadzieje,że pomogłam;)