Odpowiedzi

2009-12-09T15:57:18+01:00
Mahdi, (arab. prowadzony przez Boga), w szyickiej doktrynie islamu idea wniesiona przez nawróconych na islam Żydów i chrześcijan do nauki imamitów, głosząca mesjanizm, według którego "imam jest tym, który wypełni ziemię sprawiedliwością i prawością", jest on bowiem namiestnikiem Boga na ziemi. Jest "panem czasu", jest nieśmiertelny i cudownie żywy od chwili swojego zniknięcia czy ukrycia. Przyjdzie jako prawdziwy mesjasz - Mahdi, żeby zaprowadzić na świecie sprawiedliwość.

Tytuł ten pojawił się już pod koniec VII w., tak nazywano synów czwartego kalifa Alego ibn Abi Taliba.Poczatkowo, po śmierci kalifa Alego, było to zawołanie bojowe szyitów, walczących o władzę w kalifacie. Wiara w nadejście mahdiego stanowi jedno z głównych założeń prawie każdej szyickiej sekty. Szyici wierzą, że ostatni imam z rodziny Mahometa wiecznie żyje w ukryciu i kiedyś powróci właśnie jako mahdi. Przekonanie to jest bardzo popularne zwłaszcza wśród najuboższych warstw społecznych. Wykorzystując tę wiarę do tytułu tego pretendowali czasami religijni fanatycy lub też zwykli oszuści. Ze słynnych postaci historycznych mahdim ogłosili się m.in.: Obejd Allah, założyciel dynastii Fatymidów, Ibn Tumart, założyciel dynastii Almohadów, oraz Mahdi z Sudanu.
2009-12-09T17:28:34+01:00
W islamie mesjasz, zbawiciel. Według niektórych koncepcji (bliższych sunnizmowi) jedynym Mahdim był Jezus - Isa. Częściej jednak sunnici uważają, że Mahdi i Isa połączą swoje siły w ostatecznej walce z antychrystem (fałszywym prorokiem) Dadżdżalem. Przyjście Mahdiego ma poprzedzać atak wojsk niewiernych na miejscowość Lod w Izraelu. Większość szyitów uważa Mahdiego za inną osobę - która ma przyjść na Ziemię tuż przed Sądem Ostatecznym, by zbawić/uratować ludzkość przed Szatanem. Część wyznawców islamu łączy obie koncepcje twierdząc, że Jezus urodzi się ponownie w Damaszku, by pokonać zło. Według zapowiedzi Proroka Mahometa, Mahdi pochodził będzie z jego rodu. Dla szyitów jest to bardzo ważna postać łączona czasem z osobą ostatniego ukrytego imama, który ma poprzedzać Mahdiego, bądź być nim.