Ułóź pytanie do podanego pojecia(przykład:jak nazywa się jeden z głównych składników powietrza,który nie podtrzymuje spalania i zajmuje ok.78%objetosciowych powietrza?-azot)
........................................................-substrat reakcji chemicznej

uzupełnij zdania:

1.............są to związki chemiczne tlenu z innymi pierwiastkami chemicznymi.Można je otrzymać w reakcji chemicznej 2.......................pierwiastków chemicznych z tlenem.Tlenek magnezu jest przykładem tlenku 3.............. . Tlenek 4.................jest przykładem tlenku niemetalu.Wapno palone jest nazwą zwyczajową 5................... . Tlenek 6 ............... znajduje sie w minerale o nazwie hematyt.Tlenek 7...........,czyli 8..........,stanowi około 75%powierzchni kuli ziemskiej.Korund,najtwardszy z minerałów to 9............. .

korzystając z różnych żródeł informacji,podaj właściwości i zastosowanie ozonu,który jest odmiaą alotropową tlenu.

błagam rozwiążcie mi to pls xD
1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-09T16:56:42+01:00
Substancja biorąca udział w reakcji -substrat reakcji chemicznej
Tlenki są to związki chemiczne tlenu z innymi pierwiastkami chemicznymi.Można je otrzymać w reakcji chemicznej syntezy pierwiastków chemicznych z tlenem.Tlenek magnezu jest przykładem tlenku metalu. Tlenek siarki jest przykładem tlenku niemetalu.Wapno palone jest nazwą zwyczajową tlenku wapnia . Tlenek żelaza znajduje sie w minerale o nazwie hematyt.Tlenek wodoru, czyli woda,stanowi około 75%powierzchni kuli ziemskiej.Korund,najtwardszy z minerałów to tlenek glinu.


zastosowanie ozonu
Wykorzystywany jest do wyjaławiania wody pitnej (ozonowanie), pomieszczeń (szczególnie w szpitalach: lampa ozonowa), utleniania paliwa rakietowego, a także jako reagent w ozonolizie.

włąściwości ozonu
Ozon jest niebieskim gazem, o większej gęstości od powietrza. Ma zapach powietrza po burzy
Jest gazem niepalnym dobrze rozpuszczalnym w wodzie, dość nietrwałym
Jest silnym utleniaczem