Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-09T16:34:41+01:00
Chrzest Polski-zwyczajowa nazwa początku procesu chrystianizacji panstwa polskiego.Proces ten został zapoczatkowany przez Mieszka I w 966r.Mieszko I przyjął chrzest w obrzadku rzymskim.Chrzest władcy i erygowanie niezależnego biskupstwa zrównały państwo gnieznieńskie z chrzescijańskimi krajami Europy i związały Polskę z zachodnim kregiem kultury chrześcijanskiej.
W chwili przejecia chrztu Mieszko rzadził już Panstwem zorganizowanym z dużą siłą wojskowa.Ozenił sie z Czeską księżniczką Dobrawą.po rozpowszechnieniu chrzescijanstwa zaczeto wznosic pierwsze koscioły w zwiazku z czym pojawił sie nowy rodzaj zapotrzebowania na malarstwo i rzeżbę sakralna.pozdr
2009-12-09T16:34:44+01:00
W chwili przyjęcia chrztu Mieszko I rządził już państwem zorganizowanym (Ibrahim ibn Jakub) z dużą siłą wojskową. Nie chciał go przyjąć od Niemców, więc ożenił się z czeską księżniczką Dobrawą i przyjął chrzest w 966 r. Wiemy też (Widukind, Ibrahim ibn Jakub), że Mieszko prowadził wtedy wojny z Wieletami (Ibrahim ibn Jakub nazywa ich Weltaba), z którymi książę Polan nie radził sobie (zob. Wichman). W tym samym czasie Mieszko opanował plemię Lubuszan (Widukind), wchodząc w strefę wpływów cesarstwa. Zamieszany w walki z Wichmanem nie zdecydował się na wojnę z cesarzem i zgodził się płacić mu trybut. Pozostawało jeszcze uregulowanie stosunków z księciem czeskim Bolesławem I Okrutnym, który pozostawał w sojuszu z Wieletami, co Mieszko I osiągnął poprzez ślub z Dobrawą. Aby jednak równocześnie zdobyć sojuszników w Saksonii (w tym czasie wrogiej Czechom), władca gnieźnieński zdecydował się na chrzest. Wypada na podstawie tego stwierdzić, że chrzest miał przede wszystkim wymiar polityczny, a zachowanie Mieszka I w tamtym czasie świadczy o jego świetnym rozeznaniu i dalekowzroczności. Pozwoliło mu to wkrótce rozwiązać problem z Wichmanem.

wybierz najważniejsze ;)
2009-12-09T16:35:04+01:00
Chrzest w Polsce odbył sie w 996 roku wraz z chrztem Mieszka I . Mieszko I był ksieciem.