Odpowiedzi

2009-12-09T18:53:43+01:00

Moją odpowiedzią na pytanie czy w pewnych sytuacjach trzeba się buntować przeciwko władzy brzmi tak . Postaram się to udowodnić w mojej pracy. Napewno powinniśmy się buntowac wtedy gdy władza działa przeciwko nam lub w niesłusznych sprawach .
Jak wiadomo władza i pieniądzę z nią związane mogą bardzo zmienić ludzi i ich poglądy.
Gdy poczujemy że mamy większe możliwości, nasze zdanie na wiele tematów może ulec zmianie, a poglądy i działania ktore do tej pory prowadziliśmy/akceptowaliśmy mogą wydac nam się śmieszne, absurdalne. Przykładem może być "Folwark Zwierzęcy" G. Orwella.
Świnie początkowo chciały wspólnego dobra i wolności, lecz gdy posmakowały władzy i pieniędzy, przestały dbać o dobro swoich towarzyszy oszukując ich i wykorzystując. W tajemnicy pozmieniały prawa i łamały początkowe założenia, oraz idee. Piły alkohol, spały w łózkach, chodziły na dwóch nogach, a nawet nosiły ubrania! W ten sposób sami stali sie tymi, których wcześniej chcieli zniszczyć. Chciałabym wziąść pod uwagę to jaką ważna rolę pełniła rusyfikacja. Gdyby polskie dzieci nie przeciwstawiły się rosyjskim nauczycielom (władzy rosysjskiej), to być może do dziś mówilibyśmy w języku rosyjskim i pewnie tylko nasi dziadkowie i pradziadkowie pamiętaliby o naszym języku ojczystym. Wsztstkie lekcje odbywałyby się po rosyjsku, nawet masz święta byłaby odprawiana w tym języku. Lecz tylko dzięki odwadze uczniów (pewnie byli to moi rówiesnicy), możemy cieszyć się naszym językiem. Co najważniejsze, z dumą możemy (powinniśmy) mówić, że jesteśmy Polakami! Wszystko to zawdzięczamy odwadze naszych "braci i sióstr" !!!
Są rzeczy ważniejsze od praw narzucanych nam przez władzę, jak np. konor, lub dobro ogółu. (nawiązuję do argumentu napisanego powyżej, które jest bez przykładu z literatury)
Dzieło Sofoklesa: "Antygona" idealnie tutaj pasuje. Antygona złamała zakaz króla Kreona i pochowała swego brata. W ten sposób ocaliła honor rodziny, lecz zapłaciła za to życiem.
Każdy, nawet najlepszy władca jest człowiekiem, a jak powszechnie wiadomo ludzką rzeczą jest mylić się. Może to być np. błędna opinia, pomyłka w papierach, lub cokolwiek innego co może nas krzywdzić, Mam nadzieję, że argumenty, które przedstawiłam powyżej, w pełni udawadniają, że w pewnych sytuacjach trzeba się buntować przeciwko władzy! Sądzę, że każdy czytelnik tej pracy nie będzie miał żadnych wątpliwości co do tego
6 3 6
2009-12-09T19:17:49+01:00
W pewnych przypadkach należy się buntować przeciwko władzy. Władzę również sprawują ludzie i nie są oni nieomylni. Rządza pieniądza, pogoń za karierą zmieniają chierarchiię wartości i nie wolno ufać politykom czy tam innym ludziom sprawującym władzę, gdyż mogą się okazać nierzetelni, niesłowni i przekupieni. Mogą wprowadzać nie słuszne ustawy, lub nie kierować się dobrem społecznym. Uważam, że najlepszym przykładem jest rusyfikacja z książki "Kamienie na szaniec". Młodzieży narzuca się tam obyczaje, język i kulturę rosyjską, nie mają okazji do rozwijania swojej polskości i patriotyzmu. Polityka nie powinna ograniczać wolności obywateli przesadnie. Nie zapominajmy że, ludzie to tylko ludzie i nie są niezawodni. Prawa powinno się przestrzegać, jeśli nie zaprzecza ono naszym wartościom i przekonaniom. Warto pamiętać, że prawo ustanawia porządek na świecie i między ludźmi, dlatego musi istnieć. nie jest dobrą rzeczą tak zwana anarchia. Następnym przykładem może być życiorys księdza Popiełuszki, który sprzeciwił się prawu oprawcy panującemu w ten czas na ziemiach polski. Działał potajemnie dając ludziom nadzieje i zapał do walki, o niepodległość i nową Polskę. Myślę że w tego typu, podbramkowych sytuacjach sprzeciw jest wręcz niezbędny i konieczny. Ma on bowiem na celu dobro ogółu.
8 4 8