Odpowiedzi

2009-12-09T16:45:31+01:00
Materiały i środki opatrunkowe, niezbędne w trakcie udzielania pierwszej pomocy, powinny się znajdować w miejscu łatwo dostępnym. W apteczce domowej muszą być opatrunki do przykrywania ran (gotowe opatrunki różnych rozmiarów z wyjałowionej gazy), opaski do umocowania opatrunków i podtrzymania stawów (bandaże wykonane z dzianiny elastycznej, z krepy, muślinowe, ścisłe i luźno tkane o różnych szerokościach oraz cylindryczne osłony, tzw. codofix), chusty trójkątne, wata, lignina, różnego rodzaju opatrunki przylepne, wodo odporne plastry kryte tkaniną, taśma (poloplast), zapinki do bandaża, rękawiczki gumowe lub foliowe.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-09T16:46:51+01:00
Opatrunki unieruchamiające

Safix plus
Do unieruchomień przy pomocy opasek unieruchamiających bądź longet, przy zaopatrywaniach złamań, a także z innych przyczyn wymagających unieruchomień...

Plastrona
Opatrunek okrężny, usztywnienie w celu unieruchomienia...

Rhena therm
Do klasycznego jak i funkcjonalnego leczenia z użyciem opatrunku typu cast, zwłaszcza przy sporządzaniu szyn ortopedycznych i ortez...

Rhena cast
Opatrunek do klasycznego leczenia z zastosowaniem opatrunku typu cast oraz do wykonywania szyn ortopedycznych...

Rhena cast splint
Opatrunek chroni, usztywnia i stabilizuje części ciała unieruchamiając je2009-12-09T22:34:55+01:00
Środki unieruchamiające stosuje się w przypadku urazów kończyn górnych lub dolnych.
Najbardziej znanym materiałem jest gips. Lekarze używają go w przypadku złamań oraz zwichnięć. Wadą tego rozwiązania jest konieczność unieruchomienia na bardzo długi okres czasu, co może nieść za sobą skutki uboczne takie jak na przykład zaburzenia krążenia.
Alternatywnym środkiem unieruchamiania są opaski syntetyczne. Są one lżejsze a co za tym idzie mniej uciążliwe w stosowaniu niż gips. Niewątpliwą zaletą opasek jest to, że w trakcie leczenia mozna dowonie zmieniać ich twardość w zależności od potrzeb. W przypadkach lżejszych urazów, które nie wymagają założenia gipsu można usztywnić kończynę lub staw za pomocą ortezy. Jest ona wykonana z warstw przepuszczającej powietrze takaniny, między którymi znajdują się uszywniające poduszki powietrzne.