Napisz charakterystykę " Ani z Zielonego Wzgórza " .

Etapy powstawania charakterystyki :

1.Przedstawiamy bohaterkę.
2.Opisujemy wygląd zewnętrzny.
3.Cechy osobowości (sposób myślenia) usposobienia (sposób zachowania się).
4.Inne cechy.
5.Podsumowanie (twoja ocena postaci).

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-09T17:02:03+01:00
Ania Shirley jest główną bohaterką powieści "Ania z Zielonego Wzgórza". Urodziła się w Nowej Szkocji. Gdy miała 3 miesiące, jej rodzice - Berta i Walter - zmarli. Przygarnęła ją sąsiadka, pani Thomas, potem pani Hammont. Następnie trafiła do sierocińca, skąd zabrała ją pani Spencer dla Maryli i Mateusza Cuthbert, którzy mieszkali w Avonlea w Kanadzie. Miejsce to nazywano Zielonym Wzgórzem. Dziewczynka była wtedy w wieku 11 lat.
Gdy czekała na stacji na Mateusza, jej warkocze wyglądały jak ogniste płomyki. Twarz była drobna, blada, chuda i cała wysypana piegami. Usta miała szerokie i duże. Oczy zmieniały barwę, raz były czarne, a raz zielone. W czasie, gdy dziewczynka urosła, jej włosy przybrały kasztanową barwę, a oczy stały się szaro-zielone.
Najbardziej rozwiniętą cechą Ani była szeroka wyobraźnia. Kochała piękno, lubiła nadawać różnym przedmiotom i roślinom imiona. Zawsze była wrażliwa, szczera i prawdomówna. Nienawidziła kłamstwa. Przewrażliwienie na punkcie swojego wyglądu nie dawało jej spokoju. Starała się widzieć we wszystkim dobre strony, umiała oddać się za innych ludzi. Dzielność, zręczność i opanowanie również są słowami opisującymi Anię. Nie obchodziło jej, co mówią o niej ludzie.
Moim zdaniem niespokojny duch Ani wziął się ze strasznego losu sieroty. Potrafiła jednak pokazać innym, co o nich myśli, a nawet nakrzyczeć na dorosłych. Dziewczynka była niestety zbyt przewrażliwiona na punkcie swojego wyglądu. Myślę, że Ania jest dobrym przykładem tego, że nawet z biednego, niechcianego dziecka o nieciekawym losie może wyrosnąć ktoś wielki.