Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-09-05T17:55:25+02:00
Last summer I went to England. I stayed in London for six days. I had a great time because I saw many beautiful places. On the first day I went on the sightseeing tour around London. I saw Buckingham Palace, Tower Bridge, Big Ben and Trafalgar square. I travelled by a double-decker bus and I could see everything clearly from the top deck. The next day I went to Picadilly Circus by the famous London underground called tube. I spent some money there at one of many cafs. On the third day our guide took us to hear The London Symphony Orchestra. I don’t like classical music but that concert was cool. On Thursday I went to see the British Museum and the Natural History Museum. I saw there many things from the history of the world even the dinosaurs. In the evening I visited Westminster abbey, Scotland Yard and the home of the Prime Minister at Downing street 10. The weather on Friday was sunny so I walked in the Hyde Park and I said something about school at the speaker’s Corner, but I don’t remember what exactly it was. The last day in London was also very exciting because we went to the huge Wembley stadium and visited two London airports Heathrow and Gatwick. I bought some souvenirs there. In the evening I packed my bags and come back home.

Ostatnich wakacji wyjechałem do Anglii. Byłam w Londynie przez sześć dni. I świetnie się bawili bo widziałam wiele pięknych miejsc. W pierwszy dzień pojechałem na wycieczkę po Londynie. Widziałam, Pałac Buckingham, Tower Bridge, Big Ben oraz Trafalgar Square. Ja jeździły autobusie piętrowym i widziałem wszystko wyraźnie z górnego pokładu. Następnego dnia poszłam do Picadilly Circus przez słynnego London underground zwane rurki. Spędziłem tam trochę pieniędzy w jednym z wielu CAFS. Na trzeci dzień nasz przewodnik zaprowadził nas słuchać London Symphony Orchestra. Nie lubię muzykę klasyczną, ale ten koncert był fajny. W czwartek poszedłem do British Museum i Natural History Museum. Widziałem tam wiele rzeczy od historii świata, nawet dinozaurów. Wieczorem odwiedził opactwo Westminster, Scotland Yard oraz domu premiera na Downing Street 10. Pogoda w piątek był słoneczny, więc chodził w Hyde Parku i mówił coś o szkole w Speaker's Corner, ale nie pamiętam co dokładnie było. Ostatni dzień w Londynie był również bardzo ekscytujące, ponieważ pojechaliśmy do ogromnego stadionu Wembley i odwiedził dwa porty lotnicze Londyn Heathrow i Gatwick. Kupiłem kilka pamiątek istnieje. Wieczorem spakowałam walizki i wrócić do domu.


pozdrowionka dagmara
3 5 3
Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-05T17:56:45+02:00
Holidays I spent in my house. Everyday I was playing computer games and watching TV. I visited my familly or friends. I was going to a parties. Despite to this that I didn't go to exciting travel I regard that the holidays were very nice and intresting.
7 3 7
2009-09-05T17:59:36+02:00
POdczas wakacji byłem w domu. Strasznie mi się nudziło. CZasami odwiedzali mnie kumple. Wieczorami grałem na komputerze.During the summer I was at home. I terribly bored. Sometimes I visited mates. In the evenings I was playing on the computer.
1 5 1