Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-09T20:18:09+01:00
Hej. Robiłam to w tamtym roku i dostałam 5. ;)

Cześnik Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek to główni bohaterowie komedii Aleksandra Fredro pt. "Zemsta". Cześnik wraz ze swoją bratanicą Klarą zajmował połowę zamku w Odrzykoniu. Był starym kawalerem i prawnym opiekunek Klary. W drugiej połowie zamku mieszkał wdowiec- Rejent Milczek, zaciekły wróg Cześnika.
Raptusiewicz pochodził z rodziny szlacheckiej i bardzo cenił swoje pochodzenie. Był wysokim, tęgim, barczystym mężczyzną w średnim wieku. Ubierał się zawsze w tradycyjny strój szlachecki.
Jego ubranie stanowił żupan, na który narzucony był kontusz przepasany pasem słuckim, wysokie buty i u boku karabela. W przeciwieństwie do Cześnika, Milczek był niskim, drobnym mężczyną. Częśto składał ręce w modlitewnym geście i pochylał głowę na znak pokory. To przedstawiciel ubogiej szlachty.
Cześnik miał raptowne i wybuchowe usposobienie, co autor podkreślił dając mu nazwisko Raptusiewicz. Łatwo go było rozgniewać, a wtedy stawał się nieobliczany. Szybko wpadał w furię, a po chwili te uczucia mijały. Miał temperament choleryka. Rejent Milczek na pozór cichy, skromny i pobożny w rzeczywistości był sprytny, chytry i podstępny. To człowiek bardzo inteligentny o flegmatycznym usposobieniu.
Cześnik z natury miał trudny charakter. Wywoływał strach swoją osobą w Klarze i Papkinie. Był egoistyczny, nie interesował się szczęściem bratanicy. Nieśmiałość do kobiet spowodowała, że to Papkin musiał oświadczył się Podstolinie.
Milczek był osobą twardą, która wytrwale dążyła do celu. Pozbawiony skrupułów knuł wiele planów przeciwko sąsiadowi.
Według mnie lepszą postacią był Cześnik, ponieważ nie był tak okrutny i podstępny jak Rejent, którego uważam za człowieka kłamliwego i niegodnego zaufania.


Psdr. ;))