Odpowiedzi

2009-09-05T21:14:24+02:00
TO Z VADEMECUM GIMNAZJALISTY

a)jeszcze w starożytności wykrystalizowała sie zasada jedno osobowego kierownictwa gmin hcrzescijanskich. z czasem za zwierzchnika wszystkich chrześcijan zaczesto uznawać biskupa rzymu nazywanego papieżem.
swoboda wyznanaia u schyłku cestarastwa rzymskiego umorzliwiła chrzescijanom stworzenie jednolitej organizacji kościelnej na która składały sie patriarchaty,metropolie i biskupstwa. pozwoliła też na regularną organizacje synodów i soborów rozwiązujacych problemy pojawiające sie w kościele.jedynymi z nich były spory doktrynalne,które doprowadziły do pojawienia sie herezji.po upadku cesarstwa rzymskiego kosciół był jedyną instytucją która przetrwała okres chaosu i na poczatku średniowiecza pełni wazną role w cementowaniu powstających na gruzach imperium państw plemiennych.monastycyzmem
nazywa sie zjawisko i formę zycia religijnego polegajaca na tworzeniu wspólnot zakonnych. - za herezje w kościele uwarza sie poglądy religijne uznane za sprzeczne z doktoryną kościoła. wykonywaniu i zwalczaniu poglądów heretyckich służyłą procedura inkwizycyjna.

b)wiedzac ze panstwo potrzebuje ludzi wykształconych,karol wielki zainicjował proces tworzenia nowoczesnego szkolnictwa.nakazał powrót do do klasycznej łaciny,gramatyki retoryki dialektyki arytmetyki geometri astronomi i muzyki. nakazał takrze ytworzenie nowysz szjół przykatedralnych. rozwuj szkolnictwa wymaggał cennch ksiąg których zdobycie nie było sprawą prostą. karol zainicjował szeroko zakrojoną akcje przepisywania ksiąg.

c) w architektórze świeckiej naważniejszym osią gnięciem był zespółpałacowy karola wielkiego w akwizgranie odwołujący sie do architektonicznych wzorców bizantyjskich. w architektórze sakralnej dominowała zabudowa klasztorna -budowano przede wszytskim bazyliki z transeptem i westwerkiem.

mam nadzieję ze pomogłam:)