Odpowiedzi

2009-12-10T14:48:56+01:00
1. Woliński PN

W WPN żyje bardzo rzadki gatunek foki szarej. Ten park narodowy charakteryzuje się klifami, które są porośnięte dość gęstą roślinnością. W dość znanym jeziorze Turkusowym żyje wiele gatunków ryb, zaś największym jeziorem w WPN jest jezioro Czajcze.

2.Słowiński PN

Park ten znany jest głównie z ogromnych wydm, ale jest jeszcze kilka gatunków roślin i zwierząt o których warto wiedzieć. Na wymienionych już wydmach można często spotkać Mikołajka nadmorskiego. Jest to roślina chroniona o dość charakterystycznym wyglądzie. Ma fioletowy kwiat i liście ząbkowane na krawędzi. Rolę jeziora Czajczego z WPN pełni tutaj jezioro przybrzeżne Łebsko. Prócz mew można tu zobaczyć Biegusa rdzawego. To ptak podobny do wróbla, lecz ma dłuższy dziób i jest większy.

3. PN Bory Tucholskie

PNBT został utworzony w 1996 roku. Od wielu setek lat rośnie tam największy w tym PN dąb Bartuś. W godle tego parku jest głuszec, także chroniony. Często przesiaduje on na drzewach nad jeziorem Głuchym, które jest obszarem ściśle chronionym ze względu na te ptaki. Rośliną, którą można tam także spotkać to Zimoziół północny.

4.Drawieński PN

W tym parku "pupilkiem" jest wydra. To zwierze możemy rozpoznać także w herbie DPN. Występuje tam dużo lasów mieszanych.

5.PN Ujście Warty

Ten PN jest najmłodszym PN w Polsce. Gęsi zbożowe są ptakami, które występują tam stadami. Ten PN cieszy nasze oczy pięknymi rozlewiskami Warty, które jesienią zalewane są kwitnącymi wrzosami i innymi roślinami. W tym PN są także łabędzie krzykliwe. Warto dodać że duże powierzchnie PNUW są terenami podmokłymi.

6. Wielkopolski PN

Wg. mnie prawdziwą ozdobą tego PN jest aleja kasztanowa. Najlepiej ona wygląda w świetle zachodzącego słońca. W godle tego PN jest sowa. To Puszczyk. Są tu lasy sosnowo-dębowe.

7. Wigierski PN

Żurawina błotna i bóbr to nie jedyne "rarytasy" tego PN. Można tu spotkać wiele zabytków architektury takich jak pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach.

8. Biebrzański PN

Są to tereny bagienne tak samo jak Białowieski PN. Tutaj żyją bataliony- ciekawe ptaki o średniej długości dziobach. Można tu także spotkać łosia. Storczyk krwisty jest bardzo ładnym i rzadkim gatunkiem w BPN.

9. Narwiański PN

Trzciniak - gatunek ptaka żyjącego nad Narwią. Ma jasnobrązowe piórka i szary brzuszek. Trzcina też jest tu często spotykana.

10. Białowieski PN

Żubr - król Puszczy Białowieskiej. To nie jest przypadkowe sformułowanie. Ten PN jest domem żubrów. Niestety one nie żyją tam od początku. Te masywne zwierzęta zostały przeniesione z różnych ogrodów zoologicznych w Polsce. Wiele osobników żyje poza Polską, ponieważ część Puszczy Białowieskiej jest na terenach Białorusi. Dąb Jagiełły to także ciekawa ozdoba BPN. Wiele mówi się o tym spróchniałym (niestety) pniu, pod którym rzekomo przesiadywał książe litewski przed połowami. Lelek to mały ptak przypominający gila. Rożni ich tylko kolor upierzenia skrzydeł i brzuszka (gil ma czerwony, lelek szary).

11. Kampinoski PN

To jest królestwo łosia. Tereny tego PN są głównie bagnami. Bobry też można tu spotkać, ale co ciekawe są tu wydmy! Może nie tak okazałe jak w Słowińskim PN, ale są.

12. Karkonoski PN

Zawilec narcyzowy - bardzo ładny kwiat występujący w tym PN.
Podróżniczek- ptak o różnokolorowym brzuszku ( na nim ma piórka o kolorze niebieskim, czerwonym, czarnym). Wodospad Szklarki ma wys. 13 metrów. W tym PN jest także drugi najwyższy szczyt w Polsce- Śnieżka.


O innych wiem jeszcze trochę, ale muszę znaleźć notatki. Mam nadzieję że pomogłam ;]