Odpowiedzi

2009-12-09T20:31:28+01:00
Gdybym była pełnoprawnym obywatelem w starożytnej Sparcie lub Atenach, to wybrałabym Ateny, ponieważ w Sparcie było bardzo ciężko przeżyć. W tym polis porzucano dzieci, które nie były według RADY "zdrowe". A chłopcy w wieku 7 lat szli do wojska.
Ateny zaś różniły się od Sparty m.in polityką. W Atenach głosował każdy obywatel. Miasto to nie brało udziału w tak licznych wojnach. W ogóle w Sparta kojarzy się z krwawymi wojnami i mszczeniem się (np. na Troi). Podoba mi się za to w Atenach gdyż jest tam wolność słowa, która dla wielu obywateli jest ważna. No bo co to za państwo, które nie liczy się z opinią swoich mieszczan? Z pewnością takie, które musi wytrzymać wiele buntów z ich strony. Tak było w Sparcie po śmierci męża Heleny. Przecież ją wygnano. Z pewnością nie chciałabym żyć w takim polis, gdzie musiałabym martwić sie o to czy za chwile mój władca mnie wygna bo mnie nielubi.

Sorki, że to tak napisane ale ja już w połowie śpie więc mogęto poprawić jutro

4 4 4
2009-12-09T20:42:23+01:00
Gdybym miała wybierac gdzie chaiałbym mieszkac wybrałabym Sparte . Podoba mi się system sprawowania władzy w Sparcie, czyli ich ustrój nazywany oligarchią. Był on dobry, ponieważ była to władza naprawdę wielu ludzi. Na zgromadzeniach prości ludzie mogli zadecydować o naprawdę ważnych dla państwa sprawach. Co prawda zatwierdzali oni zawsze wnioski przedstawione przez radę starszych. Nie jest to złe, ponieważ trzeba pamiętać, że ludzie powyżej sześćdziesięciu lat muszą posiadać sporą wiedzę, choćby z racji swego wieku. Trzeba oczywiście zastrzec, że w dwóch wymienionych przeze mnie instytucjach znajdowali się tylko obywatele, czyli nie niewolnicy, obcokrajowcy i heloci, co też miało swój sens. W Sparcie byli jeszcze eforowie, do nich należała wielka władza, ale nie dyktatorska. Od dowodzenia armią było dwóch króli, jeden dla rządów w kraju w trakcie wojny, a drugi na polu bitwy. Przy takim sposobie sprawowania władzy na pewno byłoby mi w tym polis dobrze i bezpiecznie.
Drugą bardzo dobrą, może nie dla żołnierza, lecz dla narodu była zasada „z tarczą lub na tarczy”. Jest ona przykładem, że Spartanie byli wielkimi patriotami i nie brakowało im odwagi. To musi się podobać, dlatego jest to dla mnie bardzo mocny plus dla wyboru tego miasta.
5 2 5