PILNIE POTRZEBUJĘ ROZPRAWKI NA TERAZ!!! POMUSZCIE!!!::))
Rozwinę myśl" KRÓL EDYP- BOHATER TRAGICZNY"
Wplotę do tekstu elementy charakterystyki, a całość przystroję co najmniej dwoma doskonale dobranymi cytatami.


P.S. TYLKO BARDZO DOBRE WYPRACOWANIA

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-09T20:47:35+01:00
Edyp był człowiekiem, który wiele przeszedł. Był bohaterem tragicznym, ponieważ nie miał żadnego wyboru. Jego cierpienie spowodowane jest tym, że już jako dziecko został porzucony w górach. Miał trudne dzieciństwo. Wisiała nad nim klątwa, która się spełniła. Nie udało mu się oszukać przeznaczenia. Dzięki pasterzowi, który go znalazł miał przybranych rodziców, jednak on sam myślał, że to jego prawdziwi rodzice. Gdy dowiedział się od wyroczni jaka wisi nad nim klątwa uciekł do Teb.

Edyp osiągnął w swoim życiu bardzo wiele - został królem Teb po odgadnięciu zagadki Sfinksa. Jednak odniósł klęskę. Był zabójcą poprzedniego króla Lajosa i został wygnany z kraju, ponieważ gdy jeszcze nie wiedział kto jest tym mordercą taką dał karę. Nie próbował od niej uciec. Poddał się losowi. Sam do siebie mówił: "Precz mnie, bom ziemi zakałą, i ściągnąłem do mych progów gniew i klątwę bogów". Zdawał sobie sprawę z tego co stało się za jego panowania w Tebach. W ostatnim fragmencie "Króla Edypa" mówi się o największych cierpieniach bohatera. Edyp wydłubał sobie oczy żeby bardziej cierpieć, kazał Kreonowi wygnać go z państwa, a także zaopiekować się jego córkami: Ismeną i Antygoną. Edyp był odpowiedzialny za swoje czyny. Sam chciał ponieść jak najsurowszą karę. To co zrobił nie dawało mu spokoju. Opisywał swoje uczucia: "Wszelkie klęski i katusze w głowę godzą, dręczą duszę". Przeżywał cierpienie psychiczne. Cała ta sytuacja jest sytuacją tragiczną, bez wyjścia i rozwiązania.

Edyp był bohaterem pogrążonym w srogie losy. Był przez cały czas odpowiedzialny za Teby. Kochał tebańczyków, dlatego poświęcił własne życie. Wolał być wygnany z kraju dla dobra państwa. Patrzył na innych a nie na siebie. Cały czas cierpiał psychicznie. Nie troszczył się o siebie tylko o lud tebański i o swoje córki. Chciał dla nich jak najlepiej. Moim zdaniem Edyp był dobrym władcą, ponieważ potrafił odpowiadać za swoje czyny. Poddał się losowi. Zawsze chciał jak najlepiej dla swoich poddanych.

jakiś czas temu tą pracę pisałam na lekcji i dostałam 3 ; ) chcesz to skorzystaj. cytaty są ^^