Odpowiedzi

2009-12-10T08:18:03+01:00
Dzieło Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" powstało w czasie gdy poeta był na emigracji.Jest ono odzwierciedleniem jego tęsknoty za krajem i powrotem do lat dziecinnych.Tłem dla utworu jest kampania napoleońska,z którą Polacy wiązali ogromne nadzieje na odzyskanie niepodległości.
Pan Tadeusz jest utorem dużych rozmiarów,pisanym wierszem(trzynastozgłoskowcem),ukazującym losy wybranej grupy ludzi.Jest w nim wiele opisów statycznych jak i dynamicznych.
Pan Tadeusz jest w dużym stopniu utworem realistycznym,o czym świadczą zgodne z rzeczywistościa obrazy z życia szlachty i magnaterii polskiej,nawiązuje do faktów historycznych.Duży wpływ na to,iż jest wielkim arcydziełem jest język jakim utwór jest napisany:bogaty w przenośnie i porównania.


Moim zdaniem Pan Tadeusz powinien byc lekturą szkolną,tam możemy znaleźc wiele fragmentów,które opisują życie ludzi w tamtych trudnych czasach,jak również odnajdziemy wątek miłosny i wielkiej pprzemiany Jacka Soplicy,który już jako ksiądz Robak nie działa w pojedynkę,staje sięczęścią ogromnego mechanizmui i odtąd będzie służył wielkiej idei odzyskania pzrez Polskę niepodległości.