Odpowiedzi

2009-12-10T09:41:39+01:00
Kultura chrześcijańska i grecka są podstawą kultury europejskiej."Biblia" i mitologia opowiadają o powstaniu świata i stworzeniu człowieka w zupełnie różny sposób.
W "Księdze Rodzaju" w poetycki sposób ukazany jest początek istnienia.Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię,później oddziela światłość od ciemności,nazywa to dniem i nocą,następnego dnia oddziela ziemię od wody i ziemię obsadza roślinnością.Czwartego dnia na niebie umieszcza ciała niebieskie,piątego-zwierzęta wodne i ptactwo.Szósty dzień jest najważniejszy,bo wtedy Bóg tworzy człowieka na swój obraz i podobieństwo.Mężczyznę błogosławi,ażeby nie czuł się samotny z jego żebra tworzy kobietę,daje im miejsce w raju.
Natomiast w "Mitologii" świat powstaje z chaosu.Najpierw pojawiają się Gaja i Uranos,czyli niebo i ziemia.Z nich powstają morza,góry ,którym nadają swoje imiona.Są oni rodzicami tytanów,sturękich i cyklopów.Według "Mitologii" człowieka stworzył Prometeusz,który ulepił go z gliny i łez,dał mu nawet ogień ,który ukradł z Olimpu,a że człowiek był coraz mądrzejszy Zeusowi się nie podobało-bał się o swoją władzę,to ukarał Prometeusza.
Obie wizje powstania świata znacznie się różnią,gdyż w "Biblii" wszystko jest zaplanowane,w pewnej kolejności.To świat stworzony jest dla człowieka,ma wymiar duchowy i moralny.Wszystko co stworzył Bóg jest dobre.
Stworzenie świata w"Mitologii" to kolej rzeczy,bałagan,to jedynie miejsce życia bogów i ludzi.Człowiek nie jest tu ważną istotą,a jedynie kolejnym ogniwem w tworzeniu.
Zarówno "Biblia" jak i "Mitologia" są odzwierciedleniem dążeń człowieka do poznania prawdy o początku świata i człowieka.