Odpowiedzi

2011-07-06T10:47:37+02:00

pąkle - małe skorupiaki przyrośnięte do podłoża,a  nawet zwierzęcia. Ciało jest chronione pancerzykiem z płytek wapiennych, mają wysuwane odnóża pokryte wąsami. Sa filtratorami, czyli zdobywają pokarm odcedzając go z wody.

 

oczlik - skorupiak żyjący w stojącej wodzie. Posiada glowotułów i odwłok; żywią się padliną, resztkami roślin, mniejszymi organizmami. Występują w planktonie.

4 4 4
2011-07-06T11:26:58+02:00

Pąkle - morskie skorupiaki toczące osiadły tryb życia. Od strony zewnętrznej ciało ich zabezpiecza zbudowany z płytek wapiennych pancerz przypominający kielich nakryty z góry wieczkiem, z którego wysuwają się odnóża (6 par) w poszukiwaniu pożywienia. Tworzą one niekiedy olbrzymie kolonie, ponieważ na stałe przyrastają swoją podstawą do podłoża pokrywając różne rzeczy, które znajdują sie pod wodą oraz zwierzęta np. kraby. Dar przenoszenia się posiadają tylko larwy zaś dojrzałe osobniki są przyrośnięte cały czas do jednego miejsca. Pąkle zalicza się do filtratorów, gdyż odżywiają się one pokarmem znajdującym się w wodzie w tworzących się zawiesinach przy czym odcedzają je.

Oczlik - zaliczany do stawonogów, mieszka w słodkich wodach zazwyczaj stojących, występując w planktonie pod samą powierzchnią. Ciało jego posiada kontur owalny zwężający się ku tyłowi wielkości od 0,5 do 25 mm. Ma członowate czułki, parę szczecinek usytuowanych na widłowatym zakończeniu odwłoka, nie ma serca. W wodzie porusza się krótkimi skokami w czym pomagają mu czułki, którymi sobie steruje. Pokarmem jego są szczątki roślin, padlina i małe organizmy.

2 5 2