Odpowiedzi

2009-12-10T18:16:53+01:00
Recenzja „Romeo i Julii”

Reżyser Baz Luhrmann przeniósł siedemnastowieczny dramat pt. „Romeo i Julia” na realia współczesności XX wieku. Wyreżyserował on także takie filmy jak „Moulin Rouge”, „Cyganeria”. i „Australia”. Scenariusz został napisany przez reżysera oraz Craig’a Pearce. Muzyką zajęli się Nellee Hooper oraz Desiree Weekes. Na uwagę zasługuje również szybki montaż Jill’a Bilcock’a.Główne role zagrali Leonardo DiCaprio, który zagrał główną role w filmie pt. Titanic, Claire Danes, John Leguizamo, Harold Perrineau Jr., Paul Sordino oraz Pete Postlethwaite. Moim zdaniem aktorzy do roli zostali dobrani znakomicie. Postacie pozytywne mają łagodne rysy twarzy, a negatywne ostre. Kostiumy zostały dobrane też nie przypadkowo, ponieważ pasują do charakteru postaci, np. Julia przebrana jako aniołek na balu i Tybalt jako diabeł z czerwonymi rogami.


Akcja rozgrywa się w mieście Verona Beach, w której rządzą dwa skłócone gangi Capulettich i Montekich. Zmienione na współczesne zostało wszystko, oprócz tekstu, który pozostał w oryginale oraz zamiast szabli i szpad zostały użyte rewolwery. W dramacie jak i w filmie Romeo Capuletti zakochuje się w Julii Monteki. Poznają się oni na balu i zakochują od pierwszego wejrzenia. Na przeszkodzie stoją ich rodzice, w szczególności ojciec Julii, który chce ją wydać za Parysa. Z tego powodu Julia wypija specyfik imitujący śmierć. Romeo nie wiedząc nic o spisku wypija nad jej ciałem truciznę i umiera na jej oczach. Zdesperowana Julia strzela sobie w głowę. Po tym wydarzeniu rody godzą się.


Moim zdaniem film jest bardzo dobrze przedstawiony. Dzięki niemu możemy lepiej wyobrazić sobie utwór „Romeo i Julia” w nowoczesnej wersji. Film dostał wiele nagród m.in. nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia - Leonarda Dicaprio, nagrodę w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany - Baz Luhrmann i Craig Pearce, nagroda dla najlepszej aktorki i aktora dla Claire Danes oraz Leonarda DiCaprio.

;))
1 4 1