Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-12-10T16:25:04+01:00
Uważam, że Cześnik i Rejent różnią się niczym ogień i woda - są zupełnie inni. Cześnik jest jak wulkan; nikt nie wie kiedy wybuchnie, mimo, że jest niespokojny i szalony nie potrafi wyznać uczuć Podstolinie; jest delikatny w kontaktach z kobietami. Sądzę, że właśnie dlatego przez ludzi, którzy go znają nie jest uważany za niebezpiecznego. W swojej połowie zamku gości Papkina, Podstolinę, Dyndalskiego, ma również służbę. Jest również wyjątkowo szczery i nie wierzy w opowieści Papkina o jego bohaterskich czynach i bajecznych wręcz przygodach, ale nie ukazuje mu tego, aby nie urazić jego ego.

O Rejencie można powiedzieć "cicha woda brzegi rwie", gdyż jest to mężczyzna na pozór pobożny i bogobojny, zawsze spokojny. Choć Rejent nie jest tak nerwowy i gwałtowny jak Cześnik, sądzę, że jest człowiekiem bardziej podłym i niegodnym zaufania. Rejent to typowy flegmatyk i jest zupełnym przeciwieństwem Cześnika, który jest cholerykiem. Rejent jest dobrze wykształcony i podstępny, co wykorzystuje podczas pisania skargi na Cześnika. Cześnik nie potrafi nawet pisać, a o napisanie listu prosi Dyndalskiego.
Rejent jest wdowcem, ma syna Wacława. W stosunkach do niego jest oschły i nieszczery, nie pozwala mu ożenić się z ukochaną Klarą. Oceniam go jako złego rodzica, gdyż bardziej niż syna kocha pieniądze, bardziej niż jego szczęścia pragnie zemsty. Rejent jest również nieodgadniony w swych zamiarach, długo knuje wszystkie intrygi. Uważa się za właściciela całego zamku, co ukazuje (szczególnie sąsiadowi) podczas nieudanej próby odbudowy muru przedzielającego zamek. Cześnik jako człowiek prostolinijny pragnie zostawić mur w dotychczasowym stanie.
Sąsiedzi ci różnią się nawet wyglądem. Cześnik ubiera się jak typowy szlachcic - modnie, w barwach szkarłatu. Rejent przyodziewa najczęściej czarne stroje.

I choć to tak różne postacie, między nimi nastaje pokój i zgoda, zostają nawet rodziną. Możnaby spekulować czy długo potrwa ta zgoda, ja mam nadzieję, że tak.