Odpowiedzi

2009-12-10T16:54:13+01:00
Żółta odmiana człowieka, rasa mongoloidalna, mongoloidzi, odmiana człowieka współczesnego, zamieszkująca pierwotnie wschodnią, południowo-wschodnią i środkowowschodnią Azję, a także wyspy leżące poza kontynentem azjatyckim, m.in. Aleuty, Japonię i Indonezję, w wyniku wędrówek rozprzestrzeniona w strefie arktycznej, np. wzdłuż północnych wybrzeży Ameryki Północnej, północno-wschodniej Syberii oraz wschodniej i zachodniej Grenlandii.

Cechami charakterystycznymi żółtej odmiany człowieka są: pigmentacja skóry od żółtawej po ciemnobrązową, oczy czarne lub brązowe, o ukośnej linii, utworzonej przez specyficzny fałd skórny (tzw. fałdę mongolską), łączący się z krawędzią górnej powieki, twarz płaska, z wystającymi kośćmi policzkowymi, często spotykany prognatyzm zębodołowy (tzn. wysunięcie ku przodowi kości twarzy w odcinku od podstawy nosa do krawędzi szczęki górnej), włosy czarne, proste, grube, okrągłe w przekroju, rosnące prosto, na twarzy i ciele z reguły rzadko rozsiane, krew głównie grupy B, wzrost niski (rzadko przekraczający 170 cm). Żółta odmiana człowieka jest jedną z 3 odmian wyróżnionych w 1798 przez G. Cuviera (biała odmiana człowieka, czarna odmiana człowieka). Do żółtej odmiany człowieka zaliczano dawniej również Indian, których jednak uznano ostatecznie za odrębną rasę geograficzną.
2009-12-10T16:58:13+01:00
Odmiany człowieka to innym słowem rasy człowieka:
Rasa człowieka - termin, który zwykle odnosi się do kategoryzacji populacji ludzkich na grupy w zależności od cech dziedzicznych. Najszerzej używane podziały opierają się na zewnętrznych, rzucających się w oczy charakterystykach takich jak: kolor skóry, kształt czaszki lub twarzy, kształt i kolor włosów; oraz na samoidentyfikacji.

* Biała rasa człowieka
* Czarna rasa człowieka
* Żółta rasa człowieka
* Mieszańcy (np. kreole, metysi, mulaci, zambo)
2009-12-10T16:58:34+01:00
Ludzie dzielą się na trzy odmiany biła, czarna i żółta. Taki podział wprowadził Guvier w roku 1798. Według niego podstawowym kryterium był kolor skóry.