Odpowiedzi

2009-12-10T17:23:44+01:00
Dostałam za to 5 wiec tobie tez powinno się udać. Polonistka napisała mi, że praca jest zgrabnie i ładnie napisana. Jest tego na około 1 str. w zeszycie

W książce H. Sienkiewicza pt. " Krzyżacy" występują dwie urocze bohaterki Danusia i Jagienka.
We mnie większą sympatię wzbudziła Jagna. Ma piętnaście lat, jest więc starsza od Danusi. Posiada zachwycającą i niebywałą urodę, porównywana do ideału. Ma w sobie mnóstwo energii i odwagi. Uratowała Zbyszka od śmierci. W przeciwieństwie do innych dziewcząt pływa, poluje, a nawet jeździ konno siedząc po męsku. Oprócz tego ma dobre serce, pomaga każdemu potrzebującemu, nie potrafi przejść obojętnie obok nieszczęśliwego człowieka. Daje sobie rade z prowadzeniem domu i jest świetną gospodynią. Potrafiła pogodzić się z faktem, iż Zbyszko wybrał Dankę. Mimo tego żyła dalej.
Podziwiam jej odwagę i wrażliwość. Zachwyca mnie jej charakter, który łączy w sobie cechy zarówno kobiety jak i mężczyzny. Uważam, że Jagienka jest postacią zasługującą na podziw i wyrazy sympatii.
13 3 13
2009-12-10T17:24:48+01:00
Jagienka była córką Zycha i Małgorzaty ze Zgorzelic.Najstarsza wśród licznego rodzeństwa.Wcześnie osierocona przez matkę kiedy miała zaledwie 8 lat.Była przeciwieństwem Danusi.Wywodzi się z niezbyt zamożnego rodu.Lubiła jeżdzić konno,chodzić na polowania,pływać.Odznaczała się inteligencją i sprytem.Dziewczyna o dobrym sercu i współczująca biednym i pokrzywdzonym.
11 2 11