Odpowiedzi

2009-09-06T17:48:25+02:00
Uwazam ze chodzi tutaj o to ze odkrywanie nowych terenow przyczynily sie do tego ze kolonisci i nie tylko ktorzy chcieli zagarniac nowe odkryte tereny naruszali kulture tradycje tych ludzi zamieszkujacych te tereny . coraz czesciej zaczynalo dochodzic do sporow i rywalowania o tereny bo wiadomo ze im wieksze terytorium danego panstwa tym wieksza wladza. dlatego bylo wiecej wojen wiecej ofiar.
6 2 6
Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-06T18:59:42+02:00
W 1492 roku Krzysztof Kolumb odkrywa Amerykę.

1.Przyczyny odkryć geograficznych:
-zablokowanie drogi lądowej do Indii;
-rozwój techniki żeglarskiej (kalawera, kompas);
-chęć poszerzenia wiedzy o świecie;
-chęć zbogacenia się

2.Konsekwencje odkryć geog. dla Nowego Świata:
-narzucenie europejskich zwyczajów;
-zmuszanie do niewolniczej pracy;
-wywóz złota i innych surowców;
-duża śmiertelność wśród Indian spowodowana złym traktowaniem oraz chorobami przywiezionymi z Europy
3. Konsekwencje odkryć dla Starego Świata:
-napływ złota i ożywienie handlu;
-zmiany w obyczajach(palenie tytoniu);
-pojawienie się w Europie nieznanych dotąd roślin i zwierząt(kukurydza,papryka,ziemniaki,pomidory, indyki).
11 4 11
  • Użytkownik Zadane
2009-09-06T19:36:16+02:00
Po pierwsze było to jednym z głównych czynników tworzących renesans. Nie tylko otwierało to nowe szlaki,możliwości lecz także horyzonty myślowe ludzi . Odkąd w 1492 r Kolumb odkrył ameryke społeczeństwo zaczęło inaczej patrzeć na świat . Skończyła się era średniowiecza gdzie głownie liczył się bóg. Społeczeństwo chodziło przetartymi drogami co zatrzymywało rozwój cywilizacji . Wprowadzono nowe kierunki filozofii, nową edukacje . Za tym poszły dalekosiężne plany podbojów nowych koloni co wpłynęło na zainteresowanie się zupełnie to nowymi rzeczami . Skoro ludzie próbowali kolonizować te tereny musieli walczyć z tamtejszą ludnością by było miejsce dla nich (następcy Kolubma walczyli między innymi z Aztekami,Majami,Karibami) .
Biali ludzie po długoletnich walkach zniszczyli ich kulturę lecz w tamtych czasach nie ona się liczyła. Gdy już podbili te tereny nastał czas na walki wewnętrzne o tereny na których i tak już za dużo ludzi oddało życie (Ameryka/Afryka). Nastąpił rozwój piractwa głównie na Karaibach gdzie to Europa transportowała potrzebne surowce do tworzenia nowych kolonii . Z piractwem i transportem morskim władcy musieli zwiększyć nacisk na żeglarstwo . W tamtych czasach powstała wiele nowych motywów i pomysłów żeglarskich . Z tych kontynentów zaczęto sprowadzać niewolników . Pojawiły się nowe rośliny,warzywa itd. (pomidor,kukurydza,ziemniak,kawa) .

Pozdrawiam
21 4 21