Odpowiedzi

2009-12-10T17:39:06+01:00
Moim zdaniem pięknym obyczje w tamtejszych czasach było zakładanie nałęczki na głowę. Ponieważ w ten sbosób kobieta mogła wyznać miłość ukochanemu a także zaznaczyć iż on jest tylko jej no i warto dodać że w ten oto sbosób mogła go wybawić przed karą śmierci. To fajny zwyczaj ale w naszych czasach chyba by się nie sprawdził z tego względu że jakby to wyglądało jak dziewczyna podeszła by do chłopaka i założyła mu chusteczkę na głowę :) byłoby to troche dziwne :D


mam nadzieję że pomogłam , prosze o najlepszą :)
2 3 2
2009-12-10T17:44:01+01:00
Henryk Sienkiewicz w swej powieści Krzyżcy ujął wiele obyczajów i zwyczjów,ktore były bardzo ciekawe lecz najbardziej spodobały mi się jednak pojedynkktore były bardzo ciekawe,nie zapomiajmy rowniez o ciewawej uroczystosci śłubowania jak i zarzucenie nałęczki na głowę skazańca w celu wybawienia go od śmierci, leczmusiał się on ożenić z tą, która go uratowała,służenie w czasie mszy kobiecie, z którą przybyło się do kościoła.
Lecz jednak to pojedynki mnie najbardziej zaciekawiły ponieważ kiedy panował pokój były jedynym z głównych sposobów na wykazanie się przez rycerza umiejętnościami i walecznością.Pojedynki były też szansą na wzbogacenie się, ponieważ często zwycięzca zabierał od osoby pokonanej dary.Gdy już rycerz został weznawy do boju nie powinien odmawiac,bo wtedy ludnosc uznała by go za osobe tchorzliwą.Od uczestnictwa w pojedynkach mogli wymikac się ci ktorzy nie byli jeszcze pasowani na rycerza wraz z rycerzami zakonnymi.Wydaje mi się,ze te pojedynki porowadziły do rozwiazania konfliktów pomiedzy społeczeństwem.
1 5 1
2009-12-10T18:56:32+01:00
Ślubowanie polegało na tym, iż rycerz wybiera sobie damę, czyli kobietę która wywarła na nim wrażenie. Swej wybrance ślubuje wierność i uczciwość . Polega np. na tym, że rycerz broni jej honoru w każdej sytuacji, sławi jej urodę, mądrość i wszelkie cnoty jakie dama ta posiada. Rycerz oddaje cześć i szacunek swojej wybrance . Nie koniecznie musiała ona w przyszłości zostać jego żoną . Bywało, że rycerz składał ślubowanie przed żoną swego władcy lub innego wielkiego rycerza. I choć zwyczaj składania ślubów na przełomie XIV i XIV wieku nie był jeszcze tak bardzo popularny, jednakże Zbyszko z Bogdańca traktował swe śluby bardzo poważnie. Mnie najbardziej podobał się ten zwyczaj, gdyż pokazuje nam, jak bardzo w tamtych czasach rycerze szanowali kobiety.Mam nadzieję, że pomogłam. ;) jeśli masz jakieś pytanie napisz na priv... :)
3 5 3