Odpowiedzi

2009-12-10T18:17:20+01:00
W starożytnej Grecji co roku odbywały się święta ku czci boga Dionizosa*. Aktorami byli wyłącznie mężczyźni,którzy odtwarzali również role kobiece. Zakładali maski a na nogi koturny* . Teatr Grecki mieścił na widowni 25 tys. ludzi, Orchestra tak gdzie śpiewał chór, za podwyższoną sceną znajdował się budynek kulis
Dionizosa*-Dionizos był bogiem winnej latorośli
koturny*-Buty na bardzo grubej podeszwie, używane przez aktorów teatru antycznego
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-10T18:30:44+01:00
Teatr starogrecki miał charakter misterium religijnego ku czci boga Dionizosa - boga wina , winnej latorośli i opiekuna wieśniaków . Na zboczach akropolu wybudowano na jego cześć świątynię , która stała się prototypem późniejszego teatru .
Dramat antyczny przedstawia losy bohaterów ponadprzeciętnych (władcy , ich potomkowie ) , którzy popadają w konflikt tragiczny ( sytuacja bez wyjścia ) w której każde rozwiązanie jest złe a ten ich prowadzi fatalistycznie do katastrofy . W dramacie antycznym obowiązywała zasada trzech jedności ; miejsca , czasu i akcji tzn. akcja rozwijała się w ciągu jednego dnia na tym samym miejscu . Występował chór , który informował o wydarzeniach rozgrywających się poza obrębem sceny . Ograniczona liczba postaci a na scenie mogło występować równocześnie najwyżej trzech aktorów . Zasada decorum czyli stosowności np. tragizm , wysoki język , niezwykła atmosfera.
Budowa
- prolog czyli wstęp
- parodos - pierwsza pieśń wchodzącego chóru
- epizody , sceny poprzeplatane pieśniami chóru
- exodos - ostatnia pieśń wychodzącego chóru
2009-12-10T19:22:28+01:00
Cechy tragedi antycznej:
-bohaterowie tragiczni
-konflikt tragiczny
-fatum,los,przeznaczenie decyduja o losach bohaterów w małym stropniu oni sami.
-konstrukcja dramatu
-zasada trzech jedności(czas,miejsce,akcja,)
-rola chóru.

Tragedia grecka dklłada sie z :
-prologos
-parodos
-epeisodion
-stasimon
-kommos
-exodos