Potrzebuje zadania. Mianowicie napisania listu po angielku na poziomie klasy pierwszej gimnazjum. Oto mój list po polsku:

Mam na imię Aleksandra"Ola"Gondek. Mam 13 lat i chodzę do 1 klasy gimnazjum. Mieszkam w .. Pochodzę/mieszkam w Polsce w Europie. Bardzo chę poznać osobę ze Stanów Zjednoczonych,Niemiec,Brazylii lub Meksyku. Mówię po polsku,angielsku i niemiecku. Po angielsku i niemiecku nie doskonale więc przepraszam za błędy. Bardzo lubię (piosenkarkę). A ty jaką lubisz piosenkarkę? Mam 2 braci. Mają na imie... i..... Mają 3 i 20 lat. Moi rodzice nazwyają sie... Mam zwierzęta. 2 koty i psa. Nazwyają sie Milunia i Puszek ,a piesek Ryśek. Uweilbiam grać w siatkówkę, słuchać muzyki, tańczyć, oglądać filmy i spotykać się z przyjaciółmi. Mam brązowe,długie włosy, zielone oczy. Jestem szczupła i wysoka. Szukam znajomych z którymi moge pisać po angielsku lub niemiecku.Co lubisz robić? Masz rodzeństwo? Czego nie lubisz? Masz zwięrzęta? Jaką piosenkarkę lubisz? Po jakim języku jeszcze mówisz? Ile masz lat? Jak wyglądasz? Gdziew mieszkasz?

Pozdrawiam,...

dla tych którzy umieją anglika. ci którzy napisza byle co zgłaszam spam ,a najlepszy list wybiorę;p. dzieki;*

2

Odpowiedzi

2009-12-10T19:09:02+01:00
Wrzucić tekst do google tłumacz czy innego beznadziejnego tłumacza, to nie sztuka... Trochę wkładu własnego...

Dear (imię),
My name is Aleksandra "Ola" Gondek. I am 13 years old and I am learning in a first class of a Junior High School. I am from Poland. That is a Country in Europe. I really like to know someone from United States, Germany, Brazil, or from Mexico. I speak English and German, but I am not to good, so sorry for mistakes. I really like (piosenkarka). And You? What are you listening? I have got two brothers, (imię) and (Imię). First have 3 years old, second 20. My parents names are (imiona) I havo got a few animals. 2 cats - Milunia i Puszek, and 1 dog - Rysiek.
I love playing volleyball, listening to music, dancing, watching movies, and meeting my friends. I have got brown, long hair and green eyes. I am thin and tall. I am searching friends to chat in English or German language. What do you like to do? Have You got any brothers or sisters? What do you don't like? Have You got any animals? What is your favourite singer? How many languages do you speak? How old are you? How do you look like? Where are you from?
Kisses, Aleksandra
3 5 3
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-10T22:20:51+01:00
Hello ..........,
my name is Aleksandra Gondek. I'm thirteen and I am learning in first class of Gymnasium. I live in .......... . I come from ......... . I live in Poland. It's a European country. I would really like to meet a person from USA, Germany, Mexico or Brasil. I speak Polish, German and English. My English and German aren't perfect, so I apologise for mistakes. My best singer is .......... . What is your favourite band or artist? I have two brothers: .......... and .......... . They've are three and twenty. I also have got two cats named Milunia i Puszek and a dog called Rysiek. I like playing volleyball, listen to music and I love dancing. I also like to watch movies and meet with my friends. I've got brown, long hair and green eyes. I am slim and tall. I am looking for friends, I could wirte with. They could speak English or German. What do you like to do in your free time? Do you have brothers or sisters? What do you hate doing? Do you have pets? What's your favourite singer? How old are you? Where do you live? What else language do you speak? How do you look?
Kisses from Ola
1 5 1