Odpowiedzi

2009-12-10T18:59:33+01:00
Okrągłego Stołu - według legend arturiańskich 150 rycerzy zasiadających przy Okrągłym Stole na dworze króla Artura (choć wedle rozmaitych przekazów wymienia się ich także 25 lub 50). Jego kształt miał eliminować wszystkie kłótnie między rycerzami o pierwszeństwo. Misją Rycerzy Okrągłego Stołu było poszukiwaniKról Artur, Arthmael, Św. Armel, Arthwys (482, Boverton w Glamorganie - 562, St. Armel des Boschaux w Bretanii) - król Morgannwgu i Gwentu, władca Brytów, wódz celtycki.
Artur był synem Meuriga, króla Morgannwgu i Gwentu oraz Onbrawsty, córki króla Goare i Ergingu. Był potomkiem cesarza rzymskiego Magnusa Maksymusa. Koronowany w Caer Vudei w 497 r. przez Św. Dyfriga. W 537 po bitwie pod Camlanem, w której Artur został ciężko ranny, nastąpił przewrót w państwie. Króla przewieziono na wyspę Ynys Afallach (obecnie Bardsey Island), gdzie z trudem wrócił do zdrowia. Zrzekł się wtedy korony na rzecz syna. Po upadku Artura w 537 wielka konfederacja księstw brytyjskich, do tej pory skutecznie powstrzymująca inwazję Sasów, rozpadła się. W 530 po śmierci ojca Ginewry, hrabiego Gwythyra, przejmuje księstwo Leon w Armoryce.

W tekstach pisanych Artur pojawia się po raz pierwszy w Historia Britonum kronikarza
e Świętego Graala
70 4 70
2009-12-10T19:13:54+01:00
Król Artur- król Brytanii, syn dzielnego króla- Uthera Pendragona. Legenda mówi, że jako młody giermek udało mu się wyciągnąc ze skały legendarny miecz-Ekskalibur, dzięki czemu stał sie królem.

Graal- legendarny kielich, z którego podobno jezus pił podczas ostatniej wieczerzy. Niektórzy ludzie twierdzą, że św. Graal był misą, w której Piłat obmył sobie ręce.

Okrągły stół- stół, przy którym zasiadał król Artur i jego najdzielniejsi rycerze. Stół był okrągły, aby żaden z rycerzy nie czuł się mniej ważny.
44 4 44