Odpowiedzi

2009-12-10T19:03:11+01:00
Kamienie Na szaniec opowiadaja o losach mlodych ludzi zmagajaych sie z realiami 2 wojny swiatowej.
Autor opisuje losy bohaterów: Alka, Zośki i Rudego, którzy biorą udział w walce przeciw hitlerowskiej okupacji Polski i Warszawy.

Bohaterom ksiązki przyswiecaly we wszystkim co robili wartosci takie jak: milosc do ojczyzny,przyjaźń i honor

Za pierwszy argument na potwierdzenie tezy, iz milosc do ojczyzny byla podstawa ich dzialania uważam to, że zdajac sobie sprawe z niebezpieczenstwa.
Odznaczali sie oni mestwem i odwaga wobec trudów II wojny swiatowej i najazdu wojsk hitlerowskich na Polske.Czynnie biorali udzial w niebezpiecznych akcjach poniewaz wolnosc ojczyzny byla dla nich najwyzsza wartoscia, a jej obrona wewnetrznym nakazem.

Drugą z najwazniejszych wartości w ich życiu była przyjaźń. Trzej przyjaciele traktowali siebie na wzajem jak bracia. Kiedy Rudy został aresztowany przez Gestapo, Alek i Zośka za wszelką cene chcieli go uwolnić. Zorganizowali akcje pod Arsenałem, w której udało się uwolnić przyjaciela z rak wroga, pomimo tego, że dowodzący akcją Alek został postrzelony.

Jako argument potwierdzający to, że bohaterowie kierowali się również honorem chcałabym przytoczyć sytuacje kiedy Rudy znalazł się w rękach Gestapo.
Niemcy przesłuchiwali go wiele godzin a mimo to chłopak milczał. Nie chciał zdradzić planów jakie mają w zanadrzu on i jego przyjaciele.
Znamienną jest również sytucja kiedy Alek o świcie zerwał Hitlerowską tablice z pomnika Mikołaja Kopernika. Bez wątpliwości Dawidowski wykazał si ę tutaj heroizmem i honorem.

Autentyczne wydarzenia opisane w tej ksiące, budza najwyzszy szacunek dla ich postawy.