Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-11T15:53:24+01:00
Rojnik górski

Pokrój
Roślina, tworząca z mięsistych liści różyczki, ciasno ułożone jedna obok drugiej.
Łodyga
Łodyga występuje tylko okresowo – podczas dojrzewania kwiatów i owoców, jako łodyga kwiatowa. Wyrasta w lipcu, ze środka różyczki niektórych, dobrze rozwiniętych liści. Osiąga wysokość 10 – 20 cm. Jest gruba i dokładnie pokryta na całej długości skrętolegle ułożonymi listkami.
Liście
Mięsiste, odwrotnie jajowate liście, ciasno ułożone obok siebie tworzą na ziemi pękatą różyczkę o średnicy do 5 cm. Liście te posiadają krótkie kosmki gruczołowe.
Kwiaty
Na wierzchołku łodyg kwiatowych wyrastają w lipcu – sierpniu piękne kwiatostany złożone z kilku do kilkunastu pojedynczych kwiatów. Ciemnoróżowe, okazałe kwiaty mają zarówno kielich, jak i koronę złożone z 12 – 16 wąskich i długich, zakończonych spiczasto płatków. Wnętrze kwiatu wypełniają żółte pręciki i słupki. Płatki korony są szeroko rozwarte. Po kolorze kwiatów bardzo łatwo można rozróżnić rojnika górskiego od rojnika pospolitego.
Owoc
Małe i liczne owoce typu mieszek. W mieszkach znajduje się dużo bardzo małych i bardzo lekkich nasion.
Korzenie
Bardzo małe i słabo rozgałęzione.


Kosodrzewina

Pokrój
Przeważnie krzew o masywnych gałęziach, które płożą się po ziemi, wznoszą ku górze lub wyrastają na boki. Pokrój zmienny, silnie zależny od podgatunku i siedliska. U starszych drzew korona luźna.
Pień
Niski, płożący, o wysokości do 3,5 m. Kora ciemnoszara, lekko spękana, nie łuszczy się. Pędy nagie, młode zielone, następnie drewnieją przybierając barwę brązową.
Liście
Szpilki wyrastają po 2 z krótkopędu, mają długość 3–8 cm i ciemnozielony kolor z połyskiem. Są krótsze i grubsze niż u sosny zwyczajnej, sztywne. Ułożone są gęsto wokół całego obwodu pędu.
Kwiaty
Kwiatostany rozdzielnopłciowe, żeńskie żółto-zielone do purpurowych, męskie cylindryczne, długości 10 mm, żółto-czerwone.
Szyszki
Osadzone pojedynczo lub po 2–3 koło siebie, siedzące. Szyszka ma średnio 5 cm długości i 2,5 cm szerokości. Tarczki szyszek z wyrostkiem często zakończonym cienkim kolcem, czarno obrzeżone. Młode szyszki pokryte niebieskawym lub fioletowym nalotem, dojrzałe brązowieją. Nasiona czarne, długości 4 mm z 7–12 mm skrzydełkiem.
Gatunki podobne
Sosna zwyczajna.

Morszczyn

Rodzaj brunatnic, glon morski o taśmowatej plesze opatrzonej pęcherzami pławnymi. Na końcach rozgałęzień plechy umieszczone są organy rozmnażania (lęgnie i plemnie) w tzw. konceptaklach.
W Bałtyku występuje morszczyn pęcherzykowaty . Morszczyn jest cennym surowcem do otrzymywania jodu, bromu, magnezu.