"Polska i Niemcy - ciekawe sąsiedztwo. przyjrzenie się sąsiedztwu Polski i Niemiec przez pryzmat stereotypów. jaki miały one wpływ na kształtowanie się tego sąsiedztwa? mówimy o trudnym sąsiedztwie z Niemcami, ale nie można przypisywać wszystkiego przeżyciom II wojny światowej, bowiem wizerunek złego niemca tworzony był w polsce już dużo wcześniej. (geneza stereotypu, czym jest stereotyp, dobre i złe strony stereotypów, skąd się biorą, jak kształtował się stereotyp Niemca w Polsce, jakie są jego źródła, kiedy sie pojawiają, jaki mają wpływ na postrzeganie Niemca, cechy charakterystyczne "typowego Niemca".)

1

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-09-06T22:08:23+02:00
Więc tak to wszystko swój początek miało już od czasów pierwszych Piastów kiedy to kreowano "państwo Polskie" , biorę to w nawias gdyż wtedy jeszcze ludzie nie mieli takiej świadomości narodowej .Nazwa Niemcy powstała od połączenia słów "Nie Mój" czyli obcy , nie rozumię go. Te określenie powstało podczas kolonizacji państwa Polskiego . Od 1002 r gdy umiera Otton III kończą się spokojne czasy państwa polskiego i niemieckiego . Bolesław Chrobry jakby zaczął pracować nad odbudową królestwa słowiańskiego . Zapoczątkował długotrwały konflikt o łużyce i milsko .
Od tych czasów trwało wiele konfliktów z niemcami głównie o ziemie . Kiedyś można było powiedzieć że najgorzej to kłócą się niemcy (zawdzięczają to poprzez ich rozbicie na małe państewka, nikt nie umiał sie dogadać przez ponad 1wiek) , lecz teraz jest na odwrót . Lecz od niemców sporo dowiedzieliśmy poprzez wspomnianą wcześniej kolonizacje np : zakładaliśmy miasta na planach niemieckich : Kraków,Toruń,Gdańsk które były bardzo dokładne (stąd się wziął niemiecki porządek) .
Następne wieki to były walki o ziemie by było tak jak jest teraz (Zabory,Wojny Światowe, Tymczasowe konflikty).

Przejdźmy do teraźniejszości
Pamiętasz kiedy Polska nie miała konfliktu z Niemcami ?
Napewno odpowiedzi będą podzielone ale tak naprawdę z Nimi nie było końca , chodzi mi główną miarą o zawierane pakty .
Obywatele pochodzenia Niemieckiego kreują sobie stereotypy (negatywne) główną miarą osobami wyznającymi rasizm/nazizm , posłużę się niedawnym incydentem abym poparł się faktem który miał miejsce na granicy Polski-Niemieckiej chodziło tam o garstkę osób które zamieszczały plakaty promujące nazizm związany z Polakami . Niemcy nigdy nie pogodzą się za Naszymi dobytkami mowa o Śląsku i Gdańsku za który tak zawzięcie walczą z powodów znanych każdemu obywatelowi . Naród Niemiecki chciał i ,,chce" ciągle zagarnąć teren Śląska na swoją stronę , głównie chodzi o kopalnie,przemysł który to oni wybudowali co z tym idzie węgiel i pieniądze .Śląsk jest Nasz dopiero od 1921 czyli III powstania Śląskiego . Podsumowując sami sobie na to zasłużyli nie mówię że wszyscy ale za jednym leci opinia , obywatele robią swoje politycy swoje .

Pozdrowienia